Furt de 12.000 de lei în Capitală: Hoții foloseau tehnologie avansată pentru a comite infracțiunea

Furt de 12.000 de lei în Capitală: Hoții foloseau tehnologie avansată pentru a comite infracțiunea
Un furt ingenios s-a petrecut în Sectorul 3 al Capitalei, unde doi cetățeni străini au reușit să sustragă 12.000 de lei dintr-o mașină parcată.
Cum proceda banda de hoți
Hoții au folosit un dispozitiv electronic specializat pentru a bruia semnalul telecomenzii, facilitând astfel deschiderea vehiculului. Potrivit informațiilor furnizate de Poliția Capitalei, percheziții au avut loc vineri la două locuințe din județul Iași în legătură cu acest incident.
Pe 21 septembrie, o femeie, administrator al unei societăți comerciale, a anunțat poliția că suma de 12.000 de lei, reprezentând încasările firmei, a fost furată din mașina ei pe 13 septembrie. Cercetările ulterioare au relevat că infracțiunea a fost comisă de doi bărbați, de 44 și 45 de ani, ambii cetățeni străini, cel mai în vârstă având antecedente penale.
Investigațiile au stabilit că, în momentul în care victima a încercat să blocheze vehiculul, cei doi hoți au utilizat dispozitivul de bruiere pentru a o împiedica să-l securizeze.
În urma perchezițiilor efectuate, au fost descoperite și confiscate mai multe bunuri, inclusiv dispozitive electronice care vor fi supuse unor analize ulterioare. Cei doi suspecți vor fi duși la audieri pentru a clarifica circumstanțele furtului.
Citește și:
- 16:05 - Percheziții de amploare în Bihor. Suspecți de contrabandă cu țigări, prinși în flagrant
- 16:04 - Se apropie momentul așteptat de milioane de șoferi. Când vom putea merge pe autostradă de la București până la Pașcani
- 15:59 - USR nu merge pe mâna lui Tomac: Cu greu vedem o susținere pentru guvernul lui
- 15:39 - Furtuni violente lovesc România: Cod portocaliu de averse, grindină pe autostrada Buzău – Ploiești |VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














