Șeful Inspectoratului Școlar Mureș, Ștefan Someșan, ridicat de DNA într-un dosar de corupție

Șeful Inspectoratului Școlar Mureș, Ștefan Someșan, ridicat de DNA într-un dosar de corupție
Inspectorul general școlar al județului Mureș, Ștefan Someșan, a fost ridicat, joi, de procurorii anticorupție, într-un dosar în care este cercetat pentru mai multe acuzații, inclusiv referitoare la înființarea Liceului Teologic "Rakoczi Ferenc" din Târgu Mureș.
Surse judiciare au declarat joi, că în dosarul de la DNA lui Ștefan Someșan i s-ar imputa faptul că, prin acte suspectate a fi fost falsificate, acesta ar fi încercat să promoveze interesele nou-înființatului liceul, în detrimentul Colegiului Național 'Unirea' de la care ar fi fost preluate abuziv o serie de clase, potrivit Agerpres.
În dosar ar mai fi vorba despre primirea de foloase necuvenite în legătură cu modul în care s-ar fi organizat concursurile de titularizare pe post, dar și cele de directori de școli.
Sursele au precizat că în dosar ar fi vizați și alți angajați ai Inspectoratului Școlar Județean Mureș.
Citește și:
- 13:25 - Avalanșă pe Valea Coștilei! Cel puțin un turist, surprins sub zăpadă. Salvamontiștii intervin cu elicopterul și câini de căutare
- 13:12 - Un microbuz a luat foc în mers pe A1. Traficul spre Pitești este complet blocat din cauza degajărilor mari de fum - VIDEO
- 12:40 - Reacția lui Radu Miruță după acuzațiile șefului Romarm: „Ministrul Apărării nu decide firmele proiectelor SAFE”
- 12:17 - Alertă în Constanța: o tânără de 19 ani a vrut să se arunce de la etajul 4 al unui bloc. Negociatorii SAS au reușit să o convingă să renunțe în ultima secundă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














