Despescu: Putem afirma că România este o țară sigură, fapt cunoscut și de cetățenii din alte state

Bogdan Despescu
Secretarul de stat în MAI, chestor general de poliţie Bogdan Despescu, a afirmat, luni, că România poate fi considerată o ţară sigură, fapt ce ar fi recunoscut şi de cetăţenii din alte state care ne vizitează.
"Criminalitatea se situează aproximativ la acelaşi nivel ca la începutul anului 2023. Infracţiunile grave, comise cu violenţă, au scăzut cu 2,4%, a scăzut numărul infracţiunilor de furt cu 7,9% şi a celor de tâlhărie cu aproape 18%. Se înregistrează o uşoară creştere a numărului de infracţiuni de loviri sau alte violenţe. Putem afirma că România este o ţară sigură, fapt recunoscut nu numai de cetăţenii din România, ci şi de cetăţenii din alte state care ne vizitează. (...) Această siguranţă nu este un dat, este un efort al structurilor cu atribuţii în domeniu, care permanent, zi de zi, insistent, desfăşoară activităţi în folosul cetăţenilor", a declarat Bogdan Despescu, într-o conferinţă de presă.
Potrivit secretarului de stat, de la intrarea în vigoare a legii "Anastasia", 13 iulie 2023, la nivel naţional au fost înregistrate 40 de accidente mortale cauzate de conducerea sub influenţa alcoolului şi cinci accidente mortale cauzate de conducerea sub influenţa drogurilor.
El a arătat că, de la începutul anului şi până în prezent, au fost desfăşurate peste 400 de acţiuni "de amploare" pentru administrarea probatoriului necesar documentării activităţii infracţionale în dosarele instrumentate, fiind realizate în cadrul acestor operaţiuni aproape 3.000 de percheziţii domiciliare.
Citește și:
- 00:01 - Investiție uriașă pe litoral. Un șantier naval abandonat se pregătește să renască, sprijinit de doi giganți internaționali
- 23:24 - Robert Turcescu, despre demiterea lui Bolojan: Este foarte bine că s-a întâmplat. Trebuie să ajungem și la momentul când Nicușor Dan este demis
- 22:55 - „Olguța Vasilescu îi răspunde lui Bolojan, după atacurile de la dezbaterea moțiunii: "Bihorul a luat, de fapt, cei mai mulți bani de la bugetul de stat”
- 22:00 - Decizie finală a PNL, după consultările cu liberalii din teritoriu: Partidul trece în opoziție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














