Actual· 1 min citire

Cutremur în Vrancea, marţi dimineaţă

Cutremur în Vrancea, marţi dimineaţă

Cutremur în Vrancea, marţi dimineaţă

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 9 iun. 2015, 08:39

Un cutremur s-a produs, marţi dimineaţă, la ora 7.57, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău.

Intensitatea seismului a fost de 3,9 grade pe Richter şi a avut  loc la 138 de kilometri adâncime, potrivit infp.ro.

Un alt cutremur cu magnitudinea de 2,9 grade pe scara Richter s-a produs sâmbătă dimineața, la ora locală 3,52, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, conform Institutului Național pentru Fizica Pământului (INFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 118 de kilometri, iar localitățile cele mai apropiate de epicentru au fost Vălenii de Munte (42 kilometri), Covasna (48 kilometri), Buzău (48 kilometri), Mizil (51 kilometri) și Râmnicu Sărat (51 kilometri).

Vineri seara, în aceeași zonă seismică dar în județul Vrancea, s-a mai produs un seism de 3,1 grade pe Richter (ora locală 18,44).

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual