Recent, mai mulți huligani neidentificați au vandalizat casele unor cetățeni români din Belfast, oraș aflat la doar 25 de mile de Ballymena, UK, scriind pe pereți mesaje ostile precum „Out Romanian” – un mesaj greșit scris, dar care transmite clar ura față de comunitatea românească.
Mai multe publicații locale au surprins imagini cu o casă de pe Chadwick Street, unde a fost inscripționat acest mesaj ostil. Potrivit grupului de Facebook Anunțul UK, în acea locuință locuiesc sau au locuit recent cetățeni români, ceea ce face ca atacul să fie catalogat drept o manifestare clară a rasismului.
Autoritățile locale și poliția au condamnat cu fermitate aceste acte de vandalism. „Fără nicio îndoială, este un atac rasist care nu are ce căuta în societatea noastră”, a declarat Gary McKeown, consilier în Belfast, subliniind gravitatea situației.
Contextul acestor tensiuni este legat de violențele izbucnite în Irlanda de Nord după ce doi minori imigranți, ambii în vârstă de 14 ani, au fost acuzați de tentativa de viol asupra unei eleve în orășelul Ballymena. Cei doi au cerut un translator în limba română în instanță și au negat acuzațiile.
Între timp, poliția din Irlanda de Nord (PSNI) este pe urmele celor implicați timp de mai multe nopți în proteste violente care au izbucnit în orașul Ballymena.
Săptămâna trecută, în orașul Antrim au izbucnit tulburări după presupusa agresiune sexuală asupra unei fete din acest oraș, în weekendul trecut. Doi băieți de 14 ani, care au depus mărturie în fața instanței prin intermediul unui traducător de limba română, au fost acuzați de tentativă de viol.
Un protest pașnic desfășurat luni seara în legătură cu presupusa agresiune a fost urmat de atacuri asupra poliției și asupra proprietăților în care locuiesc minorități etnice. PSNI a descris scenele drept "violențe rasiste".
Tulburările au continuat timp de mai multe nopți și s-au extins în alte zone din Irlanda de Nord, precum Portadown, Larne, Belfast, Carrickfergus, Derry și Coleraine. Sâmbătă, violențele au scăzut în intensitate.
Până în prezent, au fost efectuate 24 de arestări, dintre care 14 s-au soldat cu trimiterea în judecată a unor persoane, a anunțat PSNI.
Alertă de la MAE. Sunt vizați românii care vor să ajungă în Irlanda de Nord