Actual· 3 min citire

Cine sunt cei doi sportivi morți la maratonul Piatra Craiului. Filmul tragediei

Cine sunt cei doi sportivi morți la maratonul Piatra Craiului. Filmul tragediei

Cine sunt cei doi sportivi morți la maratonul Piatra Craiului. Filmul tragediei

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 6 oct. 2019, 10:44

Bărbatul care a încercat să-ș salveze partenera de alergare, la maratonul Piatra Craiului, dar care a căzut și el în prăpastie, lucra ca medic în Anglia. Femeia avea 45 de ani și era din Odorheiu Secuiesc.

Tragedie la cea de a 14 a ediție a Maratonului Piatra Craiului, unde o femeie și un bărbat au murit, după ce au căzut într-o prăpastie adâncă de 70 de metri.

Incidentul a avut loc în zona Dâmbovicioara din județul Argeș, iar salvatorii au intervenit de-ndată la fața locului.

Femeia era în stop cardio-respirator și, în ciuda manevrelor de resuscitare, a fost declarată moartă. Bărbatul, grav rănit, a murit în timp ce era transportat spre spital.

Cea mai grea competiție montană din România, Maratonul Piatra Craiului, este în doliu. Doi sportivi și-au găsit sfârșitul într-o prăpastie din zona Marele Grohotiș. O femeie a alunecat și a căzut în gol 70 de metri. Un bărbat a încercat să o prindă, dar a căzut și el în prăpastie.

Femeia avea 45 de ani, era din Odorheiu Secuiesc și a murit pe loc. Bărbatul care i-a sărit în ajutor a fost găsit de salvamontiști, dar a murit în drum spre spital. Avea 39 de ani și lucra ca medic în Anglia.

Medicul clujean Edy Klocek a lucrat la Spitalul Municipal Cluj-Napoca, de unde a plecat pentru a lucra în Anglia.

"Cei doi erau participanți la maratonul Pietrei Craiului. Probabil s-au împiedicat din cauza oboselii. Era o competiție de alergare în zona montană pe un traseu marcat. Prima a căzut fata și în timp ce culegeam informațiile de la apelant, cel care a anunțat incidentul la 112, a căzut și băiatul, tot participant la maraton. Din spusele apelantului și ale colegilor mei, ajunși la locul evenimentului, am înțeles că fata a alunecat vreo 70 de metri, au găsit-o în stare de inconștiență. În zonă aveam patru salvatori montani asigurau asistență la acest eveniment. Împreună cu ei era și un medic. S-au efectuat manevrele de resuscitare fetei. Tănărul era conștient, dar nu își simte picioarele. După mai multe multe minute de aplicare a protocolului de resuscitare, prioritar a devenit băiatul care era conștient. S-a început coborârea băiatului către baza muntelui, unde va fi predat echipajelor medicale. Fata este decedată. Sunt trimise în zonă încă două echipe de sprijin pentru a putea coborî cadavrul tinerei de pe munte", a spus Cristian Toma, șef salvamont Argeș, conform presei locale.

"Salvamontul a intervenit pentru salvarea a două persoane. La locul evenimentului au fost găsite două persoane: o femeie în stop cardio-respirator şi un bărbat conştient cu ambele picioare fracturate", au transmis reprezentanţii ISU Argeş.

Tânăra nu a putut fi resuscitată, iar medicul clujean a murit în drum spre spital.

Maratonul din Piatra Craiului a fost oprit în urma incidentului.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual