Ce efecte NĂUCITOARE pot avea TELENOVELELE. Ar putea fi interzise

Ce efecte NĂUCITOARE pot avea TELENOVELELE. Ar putea fi interzise
Telenovelele sunt vinovate pentru creşterea ratei criminalităţii în Venezuela, potrivit preşedintelui Nicolas Maduro care a acuzat posturile de televiziune pentru creşterea ratei criminalităţii din această ţară. Venezuela este deja celebră pentru decretele date împotriva preţurilor mari practicate de comercianţi, care au dus la o isterie a clienţilor şi la cozi uriaşe în faţa magazinelor.
Nicolas Maduro, care a câştigat alegerile prezidenţiale în aprilie 2013, succedându-i mentorului său, Hugo Chavez, a declarat că este decis să schimbe ceea ce numeşte o cultură a violenţei, promovată în presă, acuzând posturile de televiziune, în special cele care transmit telenovele, de prezentarea într-o lumină fascinantă a armelor, drogurilor şi gangsterilor.
"Acestea transmit valori negative ale morţii, drogurilor, armelor, violenţei şi trădării, precum şi toate defectele pe care le poate avea o fiinţă umană", a precizat Maduro, potrivit Mediafax.
În ultimii ani, Guvernul a lansat aproximativ 20 de campanii pentru sporirea măsurilor de securitate, însă rata criminalităţii a continuat să crească. Potrivit statisticilor oficiale, criminalitatea a crescut cu 105% de când Hugo Chavez, decedat în martie 2013, a ajuns la putere cu 15 ani în urmă.
Astfel, a fost creată o nouă forţă a poliţiei naţionale, iar Guvernul, de orientare socialistă, a luat în vizor produsele care promovează această cultură a violenţei. Cu cinci ani în urmă, Hugo Chavez a interzis fabricarea, importarea şi distribuirea jocurilor video şi a jucăriilor violente.
Rata oficială a criminalităţii din Venezuela, în 2013, a fost de 39 de omoruri la 100.000 de locuitori. Cu toate acestea, organizaţiile non-guvernamentale locale estimează că este vorba despre o cifră de două ori mai mare.
Pe 6 ianuarie, Monica Spear, deţinătoarea titlului de Miss Venezuela 2004, şi soţul ei, Thomas Henry Berry, au fost împuşcaţi mortal, în maşina lor, de o bandă de hoţi înarmaţi, care au rănit-o şi pe fiica acestora în vârstă de cinci ani - fapt ce a determinat o şedinţă de urgenţă a politicienilor, în timpul căreia Nicolas Maduro s-a întâlnit cu fostul său rival în alegeri, membrul opoziţiei Henrique Capriles, pentru prima oară de la confruntarea lor electorală din aprilie.
Criticii au afirmat, însă, că planurile Guvernului de a stopa criminalitatea prin acest gen de măsuri nu afectează cauzele fenomenului - din care fac parte legile prea blânde, sistemul judiciar corupt şi complicitatea poliţiei.
Citește și:
- 19:09 - O dronă ucraineană a lovit în inima Moscovei, la mică distanță de Kremlin
- 18:54 - Liderii PSD se reunesc în această seară într-o ședință online, înaintea votului la moțiunea de cenzură
- 18:42 - Semnul rutier pe care mulți șoferi nu îl recunosc și care îți poate aduce amendă fără să știi
- 18:30 - Nicușor Dan a decorat eroii de la Sevilla la 40 de ani de la triumful istoric al Stelei în Cupa Campionilor Europeni
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














