Alimentul ieftin, dar ignorat de români, care protejează organismul de celulele canceroase. Bariera naturală care neutralizează OTRAVA

Alimentul ieftin, dar ignorat de români, care protejează organismul de celulele canceroase
Avocado, „para crocodilului” sau „fructul de unt”, este unul dintre cele mai bogate fructe în minerale, vitamine și acid folic, cu o textură cremoasă ale cărui proprietăți sunt foarte benefice pentru digestie, scăzând riscul de a intra în depresie și protejând organismul de celulele canceroase.
Gustul plăcut și pulpa densă îl recomandă atât pentru salate, smoothie-uri, dar și pentru diverse prăjituri precum budinci sau brownies, fiind un fruct cu un gust neutru, dar delicios. De asemenea, poate înlocui cu succes untul având un conținut ridicat în grăsimi sănătoase, peste 30%, grăsimi care au puterea de a scădea colesterolul rău, scrie doctormenci.ro.
Avocado are un continut nutritiv deosebit
Deși Avocado Calorii sunt prezente în număr mare, acesta vă oferă un aport de 20 de vitamine și minerale, astfel încât în doar 100 de grame putem regăsi 485 de miligrame de potasiu, 81 de micrograme de folat, 10 miligrame de vitamina C și 2,07 miligrame de vitamina E.
Are un conținut scăzut de zahăr, conține multe fibre sănătoase care oferă senzația de sațietate. Valoarea energetică ridicată provine din grăsimile pe care le conține, acestea sunt extrem de benefice pentru corp.
Grasimile mononesaturate, care au capacitatea de a stabiliza nivelul de sânge și de a crește colesterolul bun (HDL).
Avocado contine mai mult potasiu decat bananele
Potasiul este un mineral vital corpului nostru. Ajută la menținerea normală a circulației sangvine și a sistemului nervos și transportă nutrienții către celule pentru a asigura mușchilor funcționalitatea adecvată.
100 de grame de avocado conțin 487 de miligrame de potasiu, adică 10% din el. În schimb, o banană medie conține 422 de miligrame, doar 9% din ea.
Citește și:
- 23:42 - Amendă de 5.000 lei pentru un șofer prins în centrul Capitalei cu o cifă: bărbatul nu avea autorizaţie pentru Zona A - FOTO
- 23:34 - Suspect arestat în Austria după contaminarea unor borcane cu mâncare pentru bebeluși
- 23:00 - Șofer din Maramureș, amendat cu 5.000 lei după mai multe depășiri periculoase: conducătorul auto, filmat din elicopter
- 22:38 - Război Orientul Mijlociu. Iranul pune presiune pe Trump: "Mingea e în terenul SUA"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














