Potrivit organizației, această decizie afectează direct siguranța populației și poate vulnerabiliza alimentarea cu apă în nouă județe, precum și în municipiul București.
Ce reclamă ARACO: baraje vechi, degradate și fără intervenții majore
În documentul trimis Guvernului, constructorii subliniază că toate cele 11 obiective au nevoie urgentă de lucrări de reparații capitale. Expertizele tehnice arată că, din cauza exploatării îndelungate, au apărut degradări importante la structurile barajelor, iar uzura fizică și morală impune intervenții rapide pentru a preveni riscuri majore.
ARACO avertizează că blocarea proiectelor de reabilitare înseamnă amânarea unor lucrări esențiale pentru creșterea gradului de siguranță în exploatare și pentru asigurarea necesarului de apă potabilă în localitățile deservite.
Riscurile identificate: de la întreruperi în alimentarea cu apă la pericole pentru populație
Potrivit memoriului, suspendarea investițiilor poate avea consecințe grave:
vulnerabilizarea surselor de apă
riscuri pentru sănătatea și siguranța populației
afectarea activităților economice
posibile distrugeri ale infrastructurii socio‑economice
întreruperi în alimentarea cu apă și energie
afectarea rețelelor rutiere și a terenurilor agricole
Constructorii atrag atenția că, în lipsa intervențiilor, unele baraje pot deveni periculoase, iar eventualele cedări ar putea provoca pierderi de vieți omenești și pagube majore.
Lista celor 11 baraje unde lucrările au fost oprite
Reabilitările suspendate pe termen nelimitat vizează obiective din mai multe regiuni ale țării. Conform ARACO, acestea sunt:
Acumularea Gilău – județul Cluj
Nodul Hidrotehnic de pe râul Mureș – municipiul Târgu Mureș, județul Mureș
Acumularea Surduc – județul Timiș
Acumularea Frumoasa – județul Harghita
Acumularea Mărăcineni – județul Argeș
Lucrările hidrotehnice pe râul Dâmbovița, aval de Lacul Morii – Nodul Hidrotehnic Tânganu (București, Ilfov, Călărași)
Acumularea Budeasa – județul Argeș
Acumularea Buftea – județul Ilfov
Lucrări de conservare la Lacul Roșu – județul Harghita
Acumularea permanentă Cucuteni pe râul Voinești (Morișca) – județul Iași
Acumularea permanentă Căzănești pe râul Stavnic (Durduc) – județul Vaslui
Contextul acuzațiilor
Potrivit ARACO, proiectele suspendate aveau ca scop modernizarea și punerea în siguranță a unor baraje esențiale pentru alimentarea cu apă și pentru protecția împotriva riscurilor hidrologice. Constructorii susțin că oprirea lucrărilor nu are o justificare tehnică sau legală și că decizia ministerului expune populația și infrastructura la riscuri majore.
O problemă cu impact național
Barajele vizate deservesc zone dens populate și reprezintă elemente critice ale infrastructurii de apă. În lipsa intervențiilor, degradarea lor continuă poate afecta atât consumatorii casnici, cât și activitățile economice dependente de resursele de apă.
Situația semnalată de ARACO ridică întrebări privind prioritățile de investiții ale Ministerului Mediului și modul în care sunt gestionate obiectivele strategice de siguranță hidrotehnică.