Dăncilă așteaptă motivarea refuzului lui Iohannis privind ministerele vacante

Dăncilă așteaptă motivarea refuzului lui Iohannis privind ministerele vacante
Joi are loc prima şedinţă de Guvern, după ce preşedintele Klaus Iohannis a refuzat, pentru a doua oară, miniştrii propuşi de PSD. Este, de asemenea, prima întâlnire a Cabinetului condus de Viorica Dăncilă după decizia Curţii Constituţionale, care a declarat ilegale protocolalele secrete încheiate de Parchetul General şi SRI.
În cazul noului refuz al președintelui Klaus Iohannis de a accepta nominlizările PSD pentru fotoliile vacante din Guvern, Lia Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici, premierul Viorica Dăncilă a afirmat, marți, într-o emisiune TV, că gestul șefului statului ar influența viața a 500 de milioane de cetățeni europeni.
"Preşedintele trebuie să înţeleagă că deciziile şi modul în care sunt gestionate aceste dosare, modul în care reuşim să avem consens pe dosarele importante legate de cele două domenii, Transporturi şi Dezvoltare Regională, influenţează viaţa a peste 500 de milioane de cetăţeni”, a afirmat Dăncilă, la un post TV.
Înainte de reacționa concret, premierul trebuie să primească „în scris şi motivat" refuzul preşedintelui.
Pe de altă parte, Lia Olguţa Vasilescu, respinsă a doua oară pentru portofoliul de la Dezvoltare, a anunţat că Guvernul va sesiza din nou Curtea Constituţională, pe motiv că şeful statului ar încălca legea şi deciziile CCR.
Ședinţă de Guvern de joi este prima care are loc după decizia Curţii Constituţionale, care a declarat ilegale protocolalele secrete încheiate de Parchetul General şi SRI.
Citește și:
- 00:00 - Incendiu de proporții într-o gosodărie din județul Neamț. Casa și mai multe anexe au fost cuprinse de flăcări -VIDEO
- 00:00 - Fost prefect din Galați: „Acum o lună am cerut măsuri de protecție!”
- 23:48 - Ministrul Apărării, noi detali despre drona care a lovit blocul din Galați: ”A zburat la o altitudine insuficientă, astfel încât avioanele de vânătoare să poată să tragă”
- 23:47 - Patriarhia Română, mesaj după incidentul dronei din Galați: rugăciuni pentru răniți și pentru protejarea României
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














