Violentele din 10 august: Carmen Dan a îngreunat ancheta. Ce pot face victimele Jandarmeriadei
Violentele din 10 august: Carmen Dan a îngreunat ancheta. Ce pot face victimele Jandarmeriadei
Procurorii continua audierile in dosarul deschis dupa violentele din 10 august, insa ancheta penala este mult ingreunata de secretizarea unor documente importante, principalul responsabil fiind ministrul Carmen Dan. "Probabil ca 50.000 de oameni in Piata Victoriei pot fi un stimul serios pentru desecretizare", spune senatorul PNL Daniel Fenechiu, conform ziare.com.
Cu tot blocajul impus de cei care ar putea risca o punere sub acuzare, cercetarile continua, 770 de plangeri fiind depuse pana acum la dosar. Zilnic au loc audieri de martori si vizionari ale inregistrarilor video care ar putea fi folosite ca probe.
Conform unor surse, institutiilor responsabile li s-a cerut oficial desecretizarea documentelor care ar putea elucida numeroase aspecte legate de evenimentele din 10 august, insa pana acum nu s-a facut nimic in acest sens.
Controversatul ordin de interventie a jandarmilor, cantitatea de gaze folosite in Piata Victoriei sau raportul intocmit de ministrul Carmen Dan sunt doar cateva dintre documentele care ar fi fost secretizate, adica ascunse nu doar opiniei publice, ci si avocatilor victimelor sau parlamentarilor care nu au certificat ORNISS.
Citeşte continuarea pe ziare.com
Citește și:
- 08:16 - Adrian Câciu: „Ilie Bolojan trebuie să dea explicații la parchet după ce a sărăcit românii!”
- 23:00 - Creșa inaugurată de Bolojan la Suceava nu are toate utilitățile. Mișcare de imagine înainte de moțiune
- 22:51 - Scandal în industria de apărare. Cum a blocat Radu Miruță investiții de un miliard de lei la Romarm
- 21:04 - USR, finanțare controversată în 2025: Un fost suspect DIICOT a donat 80.000 de euro partidului condus de Dominic Fritz
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














