Politica· 1 min citire

Ministrul britanic de externe, anunţ de ultima oră despre reintroducerea vizelor după BREXIT

Ministrul britanic de externe, anunţ de ultima oră despre reintroducerea vizelor după BREXIT

Ministrul britanic de externe, anunţ de ultima oră despre reintroducerea vizelor după BREXIT

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 15 sept. 2016, 21:37

Marea Britanie pune piciorul în prag. Ministrul britanic de externe, Boris Johnson, a declarat joi în Italia, la Florența, că țara sa nu dorește ca odată ce va părăsi Uniunea Europeană să se introducă obligativitatea vizelor în relația cu statele blocului comunitar, transmite agenția EFE, citată de Agerpres.

'Niciodată nu vom putea lua în considerare ideea introducerii vizelor. Dorim să avem cât mai multe acorduri pentru călătorii fără vize', a spus șeful diplomației britanice după o întâlnire cu omologul său italian, Paolo Gentiloni. Pe de altă parte, Johnson a mai menționat în fața presei după această întâlnire că este nevoie de 'claritate' și 'termene precise' în procesul ce privește Brexitul (ieșirea din UE).

El a adăugat că important este ca toate țările să iasă câștigătoare în urma situației create după referendumul din 23 iunie, când britanicii au votat majoritar pentru părăsirea blocului comunitar.

La rândul său, ministrul Paolo Gentiloni a apreciat că va fi necesar 'să se găsească o modalitate pentru ca Marea Britanie să rămână un partener activ al UE'. El s-a declarat totodată 'convins' că la negocierile privind condițiile retragerii Marii Britanii din UE se vor putea găsi 'soluții utile și satisfăcătoare atât pentru Marea Britanie cât și pentru UE'.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica