Politica· 1 min citire

Ludovic Orban, despre amânarea bugetului: ”Cum să se amâne?!”

13 dec. 2019, 12:35
Actualizat: 13 dec. 2019, 12:38
Ludovic Orban, despre amânarea bugetului: ”Cum să se amâne?!”

Ludovic Orban, despre amânarea bugetului: ”Cum să se amâne?!”

Articol scris de Monica Vasilescu

Premierul Ludovic Orban speră ca Legea bugetului pentru anul 2020 să fie adoptată conform programului stabilit de Guvern.

Premierul Ludovic Orban a declarat vineri că adoptarea legii bugetului nu se va amâna, obiectivul Guvernului fiind ca aceasta să fie aprobată până pe 31 decembrie.

Întrebat dacă se va amâna legea bugetului Orban a spus: "Cum să se amâne? Legea bugetului a fost adoptată anul trecut în martie, obiectivul nostru este să adoptăm legea până în 31 decembrie".

Premierul a participat vineri la Adunarea Generală a membrilor Coaliţiei pentru Dezvoltarea României.

Discuțiile despre o posibilă amânare a bugetului au apărut după ce Guvernul a decis o rectificare bugetară care va avea loc luni, ca urmare a alocării peste 900 de milioane de lei pentru plata în cazul fraților Micula.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica