Florin Cîțu, după ședința PNL: „Problema pe care o avem nu este numele, ci care să fie primul”

Președintele PNL - Florin Cîțu / Inquam Photos - George Călin
Florin Cîțu - președintele PNL a declarat, miercuri seara, după ședința partidului, că problema nu este numele de premier, ci partidul care să-l dea primul.
„Astăzi, discuția cu PSD a fost simplă: ei au votat să fie primii și să aibă o propunere de premier în persoana lui Marcel Ciolacu și să avem sistem prin rotație.
Deocamdată, problema pe care o avem nu este numele, ci care să fie primul”, a spus Florin Cîțu, după ședința PNL.
„Spre deosebire de PSD, PNL nu pune condiții. Sunt două partide care vor să fie primele în rotativă. După ce depășim asta, vorbim. Depășim prin negocieri.
Mandatul PNL este cel pe care îl avem acum, restul sunt scenarii. BEx este de acord cu un sistem rotativ, cu un premier care să stea jumătate din timp. Noi am decis să fie primul premier liberal”, a mai precizat președintele PNL.
Florin Cîţu a afirmat că, în acest moment, partidele trebuie să găsească o soluţie şi să meargă cu un singur nume la consultări.
Citește și:
- 14:24 - UDMR decide vineri poziția față de noul Guvern: ședință crucială
- 14:20 - SURSE: Noul premier al României, anunțat de Nicușor Dan la ora 18:00
- 13:54 - Primarul AUR din Siliștea Gumești, agresat în propriul birou. Anișoara Dicu a depus plângere penală împotriva viceprimarului PNL
- 12:38 - AUR continuă lupta pentru telemedicină: proiectul deputatului AUR Cristina Butură urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













