Politica· 1 min citire

CSM, lovitură sub centură pentru Procurorul General

11 oct. 2018, 18:08
CSM, lovitură sub centură pentru Procurorul General

CSM, lovitură sub centură pentru Procurorul General

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

CSM a decis ca numirile procurorilor din mai multe instituții de control să fie făcute, exclusiv, de Secția pentru Procurori a Consiliului.

Secţia pentru procurori a CSM a decis, joi, ca delegarea procurorilor la sau de la Direcţia Naţională Anticorupţie, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, să fie dispusă Secţia pentru procurori.

"Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât ca delegarea procurorilor la sau de la Direcţia Naţională Anticorupţie, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, să fie dispusă de Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii", se arată în ordinea de zi soluționată a Secţiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii.

De asemenea, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât că delegările dispuse până la intrarea în vigoare a noilor reglementări se menţin cu condiţia îndeplinirii de către procurorii delegaţi a cerinţei de a avea dreptul să funcţioneze la parchetele la care s-a dispus delegarea, celelalte delegări încetând de drept.

Până acum, delegările erau decise de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica