Au încremenit ce au descoperit sub temelia unei case bătrânești din Argeș

Au încremenit ce au descoperit sub temelia unei case bătrânești din Argeș
Un bărbat din Argeş a găsit sub temelia casei bătrâneşti un obuz din cel de-al doilea Război Mondial. Speriat că proiectilul ar fi putut exploda în orice moment, omul a alertat imediat pirotehnişti. Obuzul a fost ridicat şi dus într-un poligon, unde va fi distrus.
Obuzul din al doilea război mondial a fost descoperit sub temelia unei case bătrâneşti din comuna argeşeană Albeşti. Proprietarul terenului încerca să cureţe locul, când a dat de proiectil.
"Am sapat si am dat de proiectil. Vroiam sa car pamantul, sa fac curatenie.”, a spus Liviu Briceag, proprietar.
Sperit, bărbatul a chemat un echipaj de intervenţie din cadrul ISU Argeş.
"Am identificat si am cercetat locul. Este un proiectil exploziv de calibrul 37 de mm din al doilea razboi mondial, trecut prin gura de foc. Am cercetat locul si nu mai exista alte proiectile.”, spune Gheorghe Duminică, ISU Argeş.
Proiectilul a fost ridicat şi dus într-un poligon unde va fi distrus. Pirotehniştii îi sfătuiesc pe oameni ca atunci când găsesc astfel de muniţie să nu o atingă şi să anunţe de urgenţă echipele de intervenţie la 112.
Citește și:
- 13:58 - Păcănelele, interzise într-un oraș din România: măsura, luată pentru combaterea dependenței jocurilor de noroc
- 10:12 - O femeie din Galați a murit după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Fiul ei a fost găsit în stare gravă
- 09:59 - Pensionari lăsați fără bani în Constanța: o poștăriță a falsificat zeci de semnături și le-a furat pensiile oamenilor
- 14:18 - Cinci vehicule implicate într-un accident pe podul central din Oradea: o persoană a ajuns la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














