Justitie· 1 min citire

Roxana Ioana Petcu, numită de CSM la șefia Inspecției Judiciare

Roxana Ioana Petcu, numită de CSM la șefia Inspecției Judiciare

Roxana Ioana Petcu, numită de CSM la șefia Inspecției Judiciare

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 27 iun. 2025, 07:39

Roxana Ioana Petcu a fost numită, joi, de Consiliul Superior al Magistraturii în funcția de inspector-șef al Inspecției Judiciare. 

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a hotărât, joi, validarea rezultatelor concursului organizat în perioada 26 februarie - 1 iulie și a decis numirea în funcția de inspector-șef al Inspecției Judiciare a Roxanei Ioana Petcu, pe o perioadă de 3 ani, începând cu data de 7 iulie, se arată în minuta ședinței de joi a CSM.

Decizia a fost luată cu 10 voturi "pentru", 4 "împotrivă" și unul nul.

Roxana Ioana Petcu se află la al doilea mandat în fruntea Inspecției Judiciare, după ce în 2022 câștigat concursul pentru a conduce instituția, tot pentru o perioadă de trei ani.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Justitie