Marfă contrafăcută de peste 600.000 de lei, descoperită în Portul Constanța

Marfă contrafăcută de peste 600.000 de lei, descoperită în Portul Constanța
Un container sosit din Bangladesh a fost descoperit de polițiștii de frontieră din Constanța, toată marfa fiind contrafăcută. Valoarea transportului ajunge la 602.000 de lei. Poliția a întocmit dosar penal.
Poliţiştii de frontieră au descoperit, împreună cu vameşii, într-un container sosit din Bangladesh în zona de sud a Portului Constanţa bunuri în valoare de peste 602.000, fiind întocmit dosar penal pentru punerea în circulaţie de mărfuri contrafăcute, informează Garda de Coastă.
Potrivit sursei citate, pe 8 decembrie, poliţiştii Gărzii de Coastă au participat la controlul efectuat de lucrătorii Biroului Vamal Constanţa Sud la un container sosit din Bangladesh pentru o firmă din judeţul Maramureş, în urma acţiunii fiind descoperite 8.748 de bucăţi lenjerie intimă susceptibile a aduce atingere dreptului de proprietate intelectuală al unei mărci cunoscute.
Astfel, joi, poliţiştii de frontieră s-au sesizat din oficiu sub aspectul săvârşirii infracţiunii de punere în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi care prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, bunurile, în valoarea de piaţă de aproximativ 602.500 lei, fiind confiscate de autorităţi, precizează reprezentanţii Gărzii de Coastă.
Citește și:
- 19:01 - Schimbare majoră în Codul de procedură civilă. Executarea silită se va încuviința în maximum 7 zile
- 18:13 - Femeie din Olt, cercetată pentru trafic de influență. Ar fi cerut bani pentru obținerea unei pensii de handicap prin intervenții la instituții publice
- 16:50 - Fostul șef al IPJ Cluj, condamnat definitiv. Ce sentință au dat judecătorii în dosarul care a zguduit Poliția Română
- 16:36 - Raportul EPPO pe România. Cât de eficiente sunt, de fapt, anchetele Codruței Kövesi?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














