Justitie· 1 min citire

Comisar-șef, reţinut de procurorii anticorupţie pentru luare de mită

Comisar-șef, reţinut de procurorii anticorupţie pentru luare de mită

Comisar-șef, reţinut de procurorii anticorupţie pentru luare de mită

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 13 mar. 2020, 17:48

Mitică Petcu, comisar-şef în cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (SPCRPCIV) Galaţi, a fost reţinut, vineri, de procurorii anticorupţie pentru luare de mită.

Potrivit unui comunicat al DNA transmis AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Serviciul Teritorial Galaţi au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore, începând cu vineri, a lui Mitică Petcu, pentru comiterea a 13 infracţiuni de luare de mită.

Procurorii anticorupţie susţin în ordonanţă că, în perioada ianuarie - februarie, Petcu ar fi primit, de la mai multe persoane, diferite sume de bani şi alte bunuri, care nu i se cuveneau, pentru programarea "peste rând" a candidaţilor la examenul pentru obţinerea permisului de conducere, înmatricularea cu prioritate a unor autoturisme şi preschimbarea fără programare a permisului de conducere.

DNA informează că, vineri, Mitică Petcu urmează să fie prezentat Tribunalului Galaţi cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Justitie