Statele Unite vor sancțiuni împotriva Spaniei

Statele Unite vor sancțiuni împotriva Spaniei
Departamentul Trezoreriei din Statele Unite ia în considerare sancționarea Băncii Centrale a Spaniei și a altor entități în care au fost depuse sume de bani din Venezuela.
Administrația președintelui Donald Trump dorește să impună sancțiuni economice împotriva Spaniei, pentru o presupusă susținere financiară a regimului președintelui Nicolas Maduro din Venezuela.
Departamentul Trezoreriei din Statele Unite ia în considerare sancționarea Băncii Centrale a Spaniei și a altor entități în care au fost depuse sume de bani din Venezuela, au transmis mai multe surse din cadrul Administrației SUA, fără a oferi mai multe detalii, relatează Bloomberg.
Aceste măsuri nu ar urma să intre în vigoare înainte de data de 10 noiembrie, când Spania organizeaza alegeri generale.
Inițiativa este privită cu îngrijorare de mai mulți oficiali americani, având în vedere că Spania este un aliat vechi al Statelor Unite în multiple domenii și mii de militari americani sunt staționați în Spania.
Administrația de la Madrid nu a primit nicio înștiințare privind posibile măsuri economice de sancționare din partea Statelor Unite, a transmis Ministerul de Externe din Spania, menționând că o asemenea acțiune nu ar fi justificată.
Spania a urmat decizia Statelor Unite de a-l recunoaște pe Juan Guaido în funcția de președinte al Venezuelei, în încercarea de a crește presiunea asupra lui Maduro.
Citește și:
- 20:46 - O țară întreagă este în doliu. Prințesa văzută drept viitorul monarhiei s-a stins după o comă de aproape patru ani
- 20:37 - Decizie istorică la Bruxelles: Uniunea Europeană deschide primele negocieri de aderare cu Ucraina și Republica Moldova
- 20:22 - „Lucifer” pe front: cum au modificat ucrainenii un Abrams ca să reziste atacurilor cu drone
- 20:16 - Avertisment de la Washington: stocurile de gaze ale Europei, la minimul ultimilor cinci ani, iar SUA „nu mai au gaz suplimentar de oferit”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























