Extern· 1 min citire

Republica Moldova primeşte BANI de la Polonia pentru a moderniza TELEVIZIUNEA publică

Republica Moldova primeşte BANI de la Polonia pentru a moderniza TELEVIZIUNEA publică

Republica Moldova primeşte BANI de la Polonia pentru a moderniza TELEVIZIUNEA publică

Publicat28 mar. 2014, 16:50
SursăREALITATEA TV

Televiziunea Moldova 1 primeşte bani pentru modernizare de la Polonia. Postul public de la Chişinău va avea la dispoziţie 132.000 de euro pentru a pune la punct un nou studio.

Anunţul a fost făcut de premierul moldovean Iurie Leancă, după întîlnirea cu omologul său polonez. Donald Tusk a precizat că Polonia oferă Republicii Moldova şi 12 milioane de euro pentru programe de dezvoltare.

Premierul polonez a spus că situaţia Moldovei de acum este similară cu cea a ţării sale din 1990, cînd banii primiţi de la europeni i-au ajutat foarte mult. Republica Moldova urmează să semneze în luna iunie Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern