Indicele ROBOR scade, din nou, după o perioadă de acalmie

indice ROBOR
Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobândă variabilă, a scăzut uşor, marţi, ajungând la 7,94%, de la 7,95% pe an, luni, conform datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR). La începutul acestui an, indicele ROBOR la 3 luni era 3,02% pe an.
În schimb, indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a urcat la 8,12% pe an, de la 8,11% pe an, anterior, iar ROBOR la 12 luni s-a menţinut la nivelul de 8,26% pe an.
În ceea ce priveşte indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), reglementat de OUG 19/2019, acesta este de 2,65% pe an, fiind calculat ca medie aritmetică a ratelor de dobândă zilnice ale tranzacţiilor interbancare din trimestrul I 2022, în urcare faţă de cel publicat în urmă cu trei luni, de 1,86%.
În luna mai 2019, a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, Ordonanţa 19/2019 a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.
Citește și:
- 16:21 - Ministrul Muncii recunoaște că noua lege a salarizării îi mărește salariul cu 2.500 de lei. Sindicatele acuză: „Nu au discutat cu noi!”
- 13:30 - Greva generală la Fabrica de Armament din Cugir. Angajații nu mai acceptă salariile de mizerie
- 21:30 - Alertă pe piața muncii! Industria în care Inteligența Artificială lasă mii de oameni fără job
- 18:23 - Dragoș Pîslaru, despre Legea Salarizării: „Sunt pe post de țap ispășitor. Încerc să fac minuni într-un interval scurt”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News












