Politica· 1 min citire

Ședință extraordinară de Guvern, s-ar putea decreta stare de urgență energetică

FOTO: Colaj Realitatea.NET

FOTO: Colaj Realitatea.NET

Publicat31 iul. 2026, 16:33
Actualizat31 iul. 2026, 16:38
SursăRealitatea PLUS

Guvernul se reunește într-o ședință extraordinară, în format hibrid, în cadrul căreia este analizată posibilitatea instituirii stării de urgență energetică în două județe, potrivit surselor Realitatea PLUS. Ședința a început cu întârziere, deoarece anterior a avut loc o reuniune a Comitetului pentru Situații de Urgență.

Sursele menționate anterior spun că o astfel de decizie ar putea permite autorităților să impună restricții privind consumul de energie electrică și gaze naturale în două județe, Călărași și Constanța, pe o perioadă de cel puțin 30 de zile, în funcție de evoluția vremii.

În această perioadă pot fi impuse inclusiv măsuri de raționalizare, cu prioritizarea consumatorilor critici, precum spitalele și infrastructura esențială.

De asemenea, starea de urgență energetică ar putea permite limitarea sau interzicerea temporară a exporturilor de energie, impunerea unor obligații suplimentare producătorilor, precum și suspendarea sau modificarea temporară a unor obligații contractuale din piața energiei.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica