Actual· 1 min citire

Un mare BULEVARD al Capitalei ar urma să se redenumească Regele Mihai I - propunere

Un mare BULEVARD al Capitalei ar urma să se redenumească Regele Mihai I - propunere

Un mare BULEVARD al Capitalei ar urma să se redenumească Regele Mihai I - propunere

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 18 dec. 2017, 16:03

Grupul consilierilor generali PNL, din cadrul Primăriei Capitalei, propune atribuirea denumirii de „Bulevardul Regele Mihai I al României” segmentului din şoseaua Pavel Dimitrievici – Kiseleff, delimitat între Piaţa Presei Libere şi Arcul de Triumf.  

Grupul consilierilor PNL din cadrul CGMB a depus un proiect de hotărâre, care va fi dezbătut la şedinţa din ianuarie, privind atribuirea denumirii de Bulevardul Regele Mihai I al României segmentului din Şoseaua Pavel Dimitrievici – Kiseleff, delimitat între Piaţa Presei Libere şi Arcul de Triumf.

„Regele Mihai a fost, este şi va rămâne unul dintre reperele noastre, o personalitate politică în dreptul căreia istoria se înclină. Se înclină în aceste zile cu ocazia pierderii şi se îndatorează să-şi aducă omagiul, alături de adevărul nedistorsionat, al unui Rege care şi-a iubit ţara dincolo de frontierele exilului şi dincolo de moarte.

"Suntem datori să cinstim memoria unui Rege tânăr care a asigurat acel suflu ”altfel” într-o lume decimată de război şi ulterior într-o lume cenuşie, dominată de ură, de teamă, de fals. Lumea de atunci, lumea anilor celui de-al II-lea război mondial, îi este îndatorată pentru că prin acţiunile sale, a contribuit la sfârşitul războiului. Lumea îi este îndatorată nu pentru timpul scurtat ci pentru vieţile salvate”, se mai arată în propunerea consilierilor PNL.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual