Turiștii care merg pe litoralul românesc vor avea de plătit o nouă taxă

Prețurile pe Litoral explodează din nou
Nici nu a început sezonul estival, că au și început să crească taxele. De data aceasta este vorba de o taxă percepută pe litoral de cei de la Apele Române de la organizatorii de evenimente pe plajă. Crește și taxa de plajă, în unele stațiuni, care va fi majorată la 5 lei pe zi.
În contextul creșterii numărului de evenimente organizate pe litoralul românesc, precum concerte, festivaluri sau competiții sportive, Apele Române au anunțat introducerea unei noi taxe pentru evenimentele organizate pe plajă.
Turiștii care merg pe litoralul românesc vor avea de plătit o taxă
Astfel, un organizator de evenimente care va închiria 6.000 mp de plajă va avea de achitat o taxă de peste 12.000 lei pe zi. În plus, și pentru turiști se aplică taxe încă din 2023, iar acestea variază în funcție de primărie.
De exemplu, pentru stațiunile din subordinea Primăriei Mangalia, Saturn, Venus, Cap-Aurora, Jupiter, Neptun și Olimp, taxa este de 5 lei pe zi.
În Eforie Nord, turiștii plătesc 3 lei de persoană/zi.
În Constanța și Mamaia, deocamdată NU se percepe o taxă de la turiști.
Citește și:
- 19:37 - Reacția MAE, după ce a fost convocat la sediu Ambasadorul Federației Ruse la București
- 19:05 - Dan Dungaciu, verdictul momentului: „Hai să facem anticipate și vom avea o Românie guvernată stabil”
- 18:54 - Amenzi uriașe pentru șoferii care merg pe banda de autobuz. Haos total în traficul din Capitală, polițiștii intervin urgent
- 18:41 - Dan Dungaciu, dezvăluiri din interiorul crizei politice: „Au existat discuții ale membrilor AUR cu PSD-PNL-USR. Așteptăm moțiunea”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













