Simulare 2023. Nicio medie de 10 în întreg județul Brașov

Foto arhivă Inquam
Doar patru elevi din întreg județul Brașov au reuși să ia note de 10 la simularea de la Evaluarea Națională, însă niciunul nu a reușit o medie de 10.
Un număr de patru elevi din judeţul Braşov au obţinut nota 10 la simularea probei de Limba şi literatura română a examenului de evaluare Naţională, în timp ce 36 au fost notaţi cu notă maximă la Matematică, însă niciun candidat nu a reuşit să ia notă maximă la ambele materii.
Potrivit ISJ Braşov, peste 70% din elevii de clasa a VIII-a care au participat la simulare au obţinut medii peste 5, procentul (70,28%) fiind mai redus comparativ cu cel de anul trecut, când peste 75% dintre candidaţi au trecut examenul.
Pe probe de examen, 77,02% dintre elevi au obţinut note peste 5,00 la Limba şi literatura română, iar doar 62,11% la Matematică.
"În schimb, doar patru elevi au obţinut nota 10 la Limba şi literatura română şi 36 la Matematică. Niciun elev nu a obţinut nota 10 la ambele (sau la toate trei) probe. La proba de limbă maternă doar doi elevi au obţinut note de 10 - unul la limba germană şi unul la limba maghiară", a precizat purtătorul de cuvânt al ISJ Braşov, Valentin Bucur.
Totodată, acesta a subliniat că numărul mediilor între 8,00 şi 10 din acest an este mai mic decât cel de anul trecut, cu mai mult de 7 procente.
Citește și:
- 12:10 - Interdicție pentru camioane în Ungaria, de 1 Mai. MAE avertizează transportatorii români
- 11:56 - Oamenii din India au ajuns să gătească la bălegar de vacă din cauza lipsei de gaz
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 11:44 - Premieră în aviația italiană: un bebeluș s-a născut la bordul unui avion ITA Airways, pe ruta Dakar-Roma
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














