UPDATE 22.00 - Ultimul atac masiv asupra Kievului, în care s-au folosit drone iraniene de tip Shahed, rachete supersonice Kalibr și Kinjal, nu a însemnat decât o umilire de ultimă speță pentru Putin, scrie colonelul Richard Kemp, fost comandant de infanterie, pentru The Telegraph.
Am văzut cum forțele aeriene ucrainene, dotate cu sisteme Patriot americane și cu Gheparduri germane, păreau să fi reușit să respingă fiecare rachetă rusească de pe cer. La lumina zilei, orașul a revenit la normal, ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat.
UPDATE 21.00 - Președintele Joe Biden a aprobat planurile de instruire a piloților ucraineni pe avioane de luptă F-16 fabricate în SUA, potrivit unor rapoarte citate de Sky News.
Mai multe surse au declarat că liderul american a anunțat că a aprobat antrenamentul, care probabil va fi efectuat în Europa în următoarele luni.
UPDATE 20.00 - În Arabia Saudită, Zelenski spune că „unele” țări arabe „închid ochii” la invazia rusă. Președintele ucrainean a declarat vineri că „unele” țări arabe „închid ochii” la invazia Rusiei în țara sa, în timp ce participa la summitul Ligii Arabe din Arabia Saudită.
„Din nefericire, unele țări din lume și aici, printre voi, închid ochii la aceste închisori și anexării ilegale”, a declarat el, făcând apel la liderii regionali să „privească cu onestitate” războiul, potrivit AFP.
UPDATE 18.00 - Polonia a cerut vineri Chinei să „condamne agresiunea Rusiei" în Ucraina, în timpul unei întâlniri bilaterale la Varșovia cu emisarul special chinez Li Hui însărcinat cu dosarul ucrainean, potrivit Ministerului polonez de Externe.
Adjunctul ministrului polonez de externe Wojciech Gerwel „și-a exprimat speranța că China (...) va condamna agresiunea Rusiei și va face presiuni asupra Moscovei pentru a reveni la principiile dreptului internațional".
UPDATE 14:00 Un nor radioactiv provocat de distrugerea muniției cu uraniu sărăcit furnizată de Occident Ucrainei s-ar îndreptat deja spre Europa, a declarat secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Nikolai Patruşev.
UPDATE 13:06 - Liderii G7, front comun pentru Ucraina. Apelul lansat către Moscova
Liderii statelor G7 cer Rusiei „să își retragă imediat, complet și necondiționat trupele și echipamentele militare de pe întregul teritoriu recunoscut internațional al Ucrainei”, relatează BBC.
UPDATE 12:00 În Ucraina a început confruntatea “super-rachetelor”: arma hipersonică rusească contra sistemul american Patriot, scrie La Repubblica. Cotidinul apreciază că e „începutul unei noi ere cumplite, (...) un duel de tehnologii și tactici cum nu s-au mai văzut în istorie”.
UPDATE 11:05 - Zelenski se pregătește să asiste la summit-ul G7 de la Hiroshima
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski intenţionează să călătorească la Hiroshima pentru a participa la summitul liderilor G7 care se desfăşoară de vineri până duminică în acest oraş japonez, au informat mai multe surse din partea organizatorilor, citate de EFE.
UPDATE 03:00 - SUA nu-şi blochează aliaţii să trimită avioane F-16 în Ucraina
Surse familiare cu chestiunea au declaratcă administraţia Biden le-a transmis aliaţilor europeni disponibilitatea de a le permite să exporte avioane de luptă F-16 în Ucraina. Mişcarea vine ca răspuns la presiunile crescânde din partea membrilor Congresului şi a aliaţilor care îndeamnă Casa Albă să asiste Ucraina în achiziţionarea aeronavei pe măsură ce atacurile aeriene ruseşti se intensifică.
UPDATE 02:00 - Pentagonul descoperă o eroare contabilă de 3 miliarde de dolari în evaluarea ajutoarelor în arme pentru Ucraina
Pentagonul a recunoscut o eroare contabilă semnificativă care a supraestimat valoarea muniţiilor, rachetelor şi a altor echipamente furnizate Ucrainei cu aproximativ 3 miliarde de dolari. Această greşeală de calcul poate duce la creşterea transporturilor de arme către Kiev pentru a-şi consolida apărarea împotriva armatei ruse.
UPDATE 01:00 - Fostul şef al Curţii Supreme ucrainene a fost reţinut pentru 60 de zile
Fostul şef al Curţii Supreme, Vsevolod Kniaziev, va fi ţinut în arest până pe 14 iulie dacă nu plăteşte cauţiunea stabilită la 107 milioane de Hr (2,9 milioane de dolari). Kniaziev este acuzat de fapte de corupţie.