Actual· 2 min citire

Profesor de muzică de la o școală din Neamț, acuzat de racolare de minori. Acuzațiile grave lansate de tatăl unui băiat de 14 ani

30 oct. 2024, 10:42
Actualizat: 30 oct. 2024, 10:45
Profesorul de muzică de la o școală din Neamț, acuzat de racolare de minori/ Profimedia

Profesorul de muzică de la o școală din Neamț, acuzat de racolare de minori/ Profimedia

Articol scris de Realitatea.NET
Sursă: Realitatea.Net

Scandal-monstru la o școală din Neamț. Un profesor de muzică este acuzat de racolare de minori după ce ar fi chemat un băiat de 14 ani la el acasă pentru a întreține relații intime. 

Poliția a fost sesizată chiar de tatăl minorului, care a reclamat că profesorul de muzică în vârstă de 49 de ani l-ar fi chemat pe fiul său la el acasă pentru a întreţine relaţii sexuale.

„Poliţiştii din cadrul Secţiei de Poliţie nr. 4 Târgu Neamţ au fost sesizaţi cu privire la faptul că un bărbat din localitatea Răuceşti ar fi chemat un minor la domiciliul său, cu scopul de a întreţine relaţii sexuale. În urma verificărilor efectuate de poliţişti s-a stabilit faptul că un bărbat în vârstă de 49 ani, profesor, i-ar fi trimis mesaje printr-o reţea de socializare unui elev în vârstă de 14 ani, cu scopul de a întreţine relaţii sexuale”, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Neamţ, Andreea Atomei.

Un profesor de la Palatul Copiilor din Capitală ar fi agresat sexual o minoră după un curs! Mama fetei nu a denunţat fapta

Primele măsuri în cazul dascălului au fost deja luate. Mai exact, conducerea Inspectoratului Şcolar (ISJ) Judeţean Neamţ a hotărât să îl suspende de la catedră  pe perioada derulării cercetărilor poliției.

O anchetă este în curs de desfășurare, în cauză fiind deschis un dosar penal privind racolarea de minori în scopuri sexuale.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual