Actual· 1 min citire

Parlamentul votează intrarea trupelor SUA în România

1 dec. 2008, 12:00
Parlamentul votează intrarea trupelor SUA în România

Parlamentul votează intrarea trupelor SUA în România

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: Realitatea TV

Preşedintele interimar, Nicolae Văcăroiu a trimis, ieri, Parlamentului o scrisoare prin care solicită aprobarea Legislativului pentru intrarea şi staţionarea pe teritoriul ţării noastre a forţelor americane.

Solicitarea lui Văcăroiu vine ca urmare a încheierii între cele două ţări a acordului privind activităţile forţelor SUA staţionate pe teritoriul României.

Potrivit acordului, în România pot staţiona, la un moment dat, cel mult 3.000 de militari ai forţelor SUA. Preşedintele interimar a înaintat, însă, Parlamentului şi solicitarea părţii americane de suplimentare cu până la 500 a numărului de soldaţi aprobat de Legislativ. În solicitare se arată că perioada de staţionare a celor 500 de militari admişi pentru suplimentarea trupelor americane din ţara noastră nu va putea depăşi 90 de zile.

Cererea lui Văcăroiu va fi analizată în prima şedinţă comună a conducerilor celor două Camere ale Parlamentului.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual