Norvegia ia noi măsuri în lupta cu SARS-COV-2: fără alcool în localuri și fără musafiri la domiciliu

Norvegia ia noi măsuri în lupta cu SARS-COV-2: fără alcool în localuri și fără musafiri la domiciliu
Țara scandinavă va impune noi restricţii pentru a preveni reapariţia coronavirusului, a declarat duminică premierul Erna Solberg. Conform Mediafax, Norvegia a anunţat inclusiv o interdicţie la nivel naţional de a servi alcool în restaurante şi baruri şi de a nu invita oaspeţii acasă.
Norvegia a înregistrat o creştere a numărului de cazuri în ultima lună şi acum estimează că numărul R - care reprezintă numărul mediu de persoane la care o persoană infectată va transmite virusul - se ridică la 1,3. Până în prezent în Norvegia au fost raportate puțin peste 50.000 de cazuri de coronavirus, iar 436 de oameni au pierdut lupta cu pandemia. În țara nordică s-au făcut deja puțin peste cinci milioane de teste.
Citește și:
- 18:42 - SRI, explicații despre contractul de 196 de milioane de euro acordat Digi România pentru platforma de securitate cibernetică
- 18:37 - Elena Udrea, reacție fulger după desemnarea lui Eugen Tomac ca premier: „E convenabil tuturor. Îi urez succes!”
- 18:31 - Cine este Eugen Tomac, premierul desemnat de Nicușor Dan. Parcursul politic, din Basarabia la vârful politicii europene
- 18:25 - Generalul Gheorghiță Vlad cere bunurile confiscate de anchetatori
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














