Mocăniţa Sibiu-Sighişoara repusă în funcţiune
Mocăniţa Sibiu-Sighişoara repusă în funcţiune
Mocăniţa Sibiu-Sighişoara şi linia ferată îngustă dintre cele două cetăţi medievale ar putea fi repuse în funcţiune, după mai bine de trei decenii după ce au ieşit din uz. Studiul de fezabilitate pentru relansarea turismul în Valea Hartibaciului a fost finanţat chiar de moştenitorul tronului Marii Britanii, prinţul Charles, prin intermediul fundaţiei sale din România.
Linia de cale ferată îngustă care făcea legătura între Sibiu şi Sighişoara a fost desfiinţată în iunie 1965, la aproape opt decenii după ce a fost pusă în circulaţie. Reprezentanţii Direcţiei pentru Cultură şi Culte cred că, dacă ar exista finanţare, mocăniţa ar putea fi repusă pe şine în cel mult două luni. Cu locomotiva cu aburi şi vagoane de epocă, cel puţin 130 de turişti ar putea vizita atât capitala culturală europeană cât şi cetatea Sighişoarei care face parte din patrimoniul UNESCO.
"Prinţul Charles are interese deosebite legate de această parte a Transilvaniei. Cred că interesul acesta va continua de aşa manieră încât linia ferată Sibiu-Sighisoara să redevină funcţională", a spus Vasile Crişan, director DCCPCN Sibiu.
Declarată monument istoric, linia ferată îngustă Sibiu-Sighişoara va încurca într-o oarecare măsură planurile constructorilor autostrăzii Bechtel. Aceştia vor fi nevoiţi să ridice un viaduct pentru ca şoseaua să treacă peste calea ferata fără să îi modifice în vreun fel traseul. Administraţiile locale de pe traseul mocăniţei lucrează deja la strategii de dezvoltare a turismului şi speră că planurile prinţului Charles se vor concretiza cât mai curând.
"Pentru noi, agnitenii, mocăniţa reprezintă un obiectiv fundamental în strategia de dezvoltare a oraşului şi a Văii Hartibaciului. Este un schelet pe care vrem să construim proiecte de turism integrate", declară Radu Cutan, primar în Agnita.
Vestea despre repunerea în funcţiune a mocăniţei s-a răspândit imediat printre oamenii care locuiesc pe traseul căii ferate.
Citește și:
- 01:16 - Cernobîl: 40 de ani. Tăcere, panică și propagandă. Reacția României și a statelor comuniste în fața dezastrului nuclear
- 23:47 - Mitică Dragomir, dezvăluiri-șoc: Dîncu s-a întâlnit cu Ponta la un restaurant din Capitală. Au vrut să-i execute pe Olguța și Manda
- 23:34 - Jaqueline Cristian, eliminată de Sabalenka la Madrid Open. Sorana Cîrstea joacă duminică cu Coco Gauff
- 23:26 - Tânăr prins cu 173 km/h în localitate. Depășise limita legală de peste trei ori
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














