Fiul ultimului șah: „Oamenii trebuie să iasă în stradă!”
Reza Pahlavi a scirs pe rețelele sociale un mesaj dur după asasinarea ayatollahului. "Moartea criminalului Khamenei, deși nu răzbună sângele care a fost vărsat, poate servi drept balsam pentru inimile rănite ale taților și mamelor îndurerate, soților și soțiilor, fiilor și fiicelor și familiilor celor care și-au dat viața în Iran. Odată cu moartea sa, Republica Islamică și-a atins efectiv sfârșitul și va fi foarte curând trimisă în coșul de gunoi al istoriei." - a transmis prințul moștenitor al Iranului.
„În ciuda acestui ajutor, victoria rămâne în mâinile noastre.”, a spus acesta.
Fostul șah al Iranului Mohammad Reza a părăsit țara în 1979, anul în care a avut loc revoluția care a dus la sfârșitul monarhiei iraniene. Revolta a izbucnit cu doi ani în urmă odată cu moartea fiului ayatollahului Ruhollah Khomeini. Ayatollahul și adepții săi au acuzat aparatul de securitate al șahului că l-au ucis.
La câteva luni distanță, a avut loc un marș pașnic la care au participat peste un milion de oameni care cereau plecarea șahului Mohammad Reza. Atunci, ar fi avut loc o neînțelegere cu privire la ora de încheiere a manifestației, iar autoritățile au ucis peste 3 mii de iranieni. Incidentul a rămas cunoscut drept "Vinerea Neagră."
În încercarea de a ameliora valul de proteste, șahul Iranului a cerut guvernului irakian expulzarea ayatollahului Ruhollah Khomeini, care se afla în exil de 14 ani. Soarta monarhiei iraniene a fost discutată și hotărâtă și în cadrul Conferinței de la Guadalupe. La discuții au participat președintele Franței, Valéry Giscard d'Estaing, Jimmy Carter, președintele SUA, Helmut Schmidt, cancelarul Germaniei și premierul britanic James Callaghan. Cei patru lideri au concluzionat că poziția șahului nu mai poate fi salvată.
La două săptămâni de la plecarea șahului Mohammad Reza, ayatollahul Ruhollah Khomeini a ajuns în Iran și a preluat conducerea.