Marcel Ciolacu susține că preţurile energiei electrice şi gazelor naturale ar trebui să rămână reglementate

Marcel Ciolacu / Foto: Inquam Photos, Ilona Andrei
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, susține în continuare ideea că preţurile energiei electrice şi gazelor naturale furnizate IMM-uri şi consumatorilor casnici ar trebui să rămână reglementat, aşa cum este prevăzut acum în ordonanţă.
"Eu rămân la părerea în continuare că preţul, cel puţin pentru IMM-uri şi zona casnică, trebuie să rămână un preţ reglementat, aşa cum este prins acum în ordonanţă - 0,8 şi 1 leu pentru IMM- uri, venind cu o schemă prin Ministerul de Finanţe, prin Ministerul IMM-urilor şi prin Ministerul Economiei pentru marii producători. Dacă nu găsim altă soluţie mai bună până atunci (în aprilie - n.r.), cred că cel mai la îndemână pentru Guvern este o prelungire şi pe luna aprilie", a spus Ciolacu la Europa FM.
Liderul social-democrat a mai precizat că cea mai neproducutivă variantă este prelungirea luării unei decizii. "L-am văzut foarte determinat pe prim-ministru de a găsi soluţii urgent. Vreau să înţelegem că după ce Guvernul va da o ordonanţă de urgenţă apoi şi atribuţii din nou ANRE, fiindcă ANRE în acest moment nu mai are atribuţii, decurg nişte paşi de transparenţă. Totuşi, vorbim de nişte companii multinaţionale importante, care dispun de avocaţi, de logistică, toţi aceşti paşi trebuie gândiţi astfel încât să nu fie probleme pe viitor."
Marcel Ciolacu a mai afirmat că pe masa guvernului ar fi mai multe soluţii pentru criza facturilor, dar premierul vrea prezinte tot pachetul.
Citește și:
- 11:20 - Nicușor Dan, pregătit să convoace liderii politici la consultări. Președintele și PSD, în acord pentru o nouă coaliție
- 11:07 - Sute de credincioși se închină sâmbătă la moaștele Sfintei Matrona. Oamenii cer ajutor pentru vindecare
- 09:23 - Accident grav în București: un autobuz și un tramvai s-au izbit în intersecție. Un pasager a fost rănit și transportat la spital
- 09:18 - Meteorologii anunță când vine vara în România. Temperaturile sar de la 12 la 28 de grade în doar câteva zile
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














