Actual· 1 min citire

La 6 săptămâni de la căsnicie, şi-a pierdut soţul. I-au trebuit 68 de ani să afle adevărul

7 oct. 2016, 18:42
Actualizat: 7 oct. 2016, 21:06
La 6 săptămâni de la căsnicie, şi-a pierdut soţul. I-au trebuit 68 de ani să afle adevărul

La 6 săptămâni de la căsnicie, şi-a pierdut soţul. I-au trebuit 68 de ani să afle adevărul

Articol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Peggy Harris, o femeie din Vernon, Texas, s-a căsătorit cu Billie undeva în anii 1940. La 6 săptămâni de la căsătorie, bărbatul a fost detaşat să lupte în Al Doilea Război Mondial. Pe 17 iulie 1944, locotenentul Billie Harris a plecat în Franţa, pe front. Din acea zi, soţia sa, Peggy, n-a mai auzit nimic de la el. Abia după 68 de ani a aflat ce se întâmplase, de fapt, cu acesta.

Iniţial, a crezut că acesta fusese ucis pe front. Apoi, brusc, a primit vestea că e în viaţă şi în drum spre casă. Ulterior, i s-a spus din nou că soţul ei a murit. Confuzia creată în jurul soţului său a dărâmat-o pe femeie, dar, odată cu trecerea timpului, era tot mai convinsă că acesta murise.

La un moment dat, Peggy a scris unui congresman şi i-a cerut să-i spună ce se întâmplase cu soţul ei. Abia atunci i s-a comunicat că, oficial, era dat "dispărut în misiune".

Peggy s-a decis atunci ca, împreună cu verişoara ei, Alton Harvey, să înceapă propria investigaţie. Astfel, cele două au aflat că Billie fusese îngropat într-un cimitir din Franţa. I-au trebuit 68 de ani să afle ce se întâmplase, de fapt, cu soţul ei. Acesta căzuse secerat pe câmpul de luptă. Murise erou.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual