Actual· 1 min citire

De ce este bine să răcești în plină pandemie de coronavirus?

De ce este bine să răcești în plină pandemie de coronavirus?

De ce este bine să răcești în plină pandemie de coronavirus?

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 6 iul. 2020, 13:41

Expunerea la o simplă răceală poate creşte imunitatea la COVID-19. Este rezultatul unui studiu publicat de cercetătorii de la Universitatea Tubingen din Germania.

Concret, studiul realizat în Germania arată că această imunitate se datorează celulelor albe numite „T-Cells“, al căror rol principal constă în întărirea sistemului imunitar, în lupta cu viruşii. Experţii sunt de părere că aceşti „T-Cells“ contribuie la apariţia unor anticorpi, în faţa viruşilor. Rezultatele studiului realizat în Germania au fost obţinute prin compararea celulelor sanguine ale unor pacienţi care s-au recuperat după ce au avut COVID-19 şi ale oamenilor care n-au avut această boală.

Studiul a arătat că 81% dintre cei 185 de oameni testaţi, fără COVID-19 în istoricul lor medical, aveau deja în organism o reacţie din partea acestor „T-Cellsׅ“, vizavi de Sars-Cov-2, adică virusul care cauzează COVID-19.

Citește continuarea pe tabuhighlife.ro.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual