CRESC INDEMNIZAŢIILE
CRESC INDEMNIZAŢIILE
Alocaţia pentru copii a crescut la 240.000 de lei
Începând de astăzi, alocaţia de stat pentru copii a crescut la 240 de mii de lei vechi. De această mărire vor beneficia în jur de 4,8 milioane de copii din toată ţara.
Efortul financiar suplimentar suportat de stat în urma acestei majorări a alocaţiei este de aproape 60 de milioane de lei noi. Tot de la 1 ianuarie 2006, a crescut şi alocaţia acordată mamelor pentru fiecare dintre primii patru copii nou-născuţi.
Alocaţia a crescut în acest caz de la 1.860.000 de lei vechi la 1.950.000. Fondurile sunt suportate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei, şi se ridică la 13 miliarde de lei vechi.
Citește și:
- 23:43 - Premieră la Tribunalul București. Secție specială pentru dosarele cu minori din 1 iunie 2026
- 22:51 - Scandal în industria de apărare. Cum a blocat Radu Miruță investiții de un miliard de lei la Romarm
- 22:48 - Doliu în politică: un fost lider politic a murit după ce a fost prins sub un tractor
- 22:28 - Incendiu puternic de vegetație. Peste 3.000 de oameni evacuați în Italia
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














