Actual· 2 min citire

Copac URIAȘ, căzut pe o șosea din Capitală, lângă o școală: mai multe mașini au fost distruse - FOTO

Copac URIAȘ, căzut pe o șosea din Capitală, lângă o școală: mai multe mașini au fost distruse

Copac URIAȘ, căzut pe o șosea din Capitală, lângă o școală: mai multe mașini au fost distruse

Publicat27 mai 2025, 14:42
Actualizat27 mai 2025, 16:16
SursăRealitatea PLUS

Un copac uriaș a căzut pe stradă, ziua în amiaza mare, într-un cartier din București. Agenții de pază spun că arborele uriaș ar fi căzut din cauza ignorării toaletării.

UPDATE - „Intervenim pentru degajarea unui copac căzut pe două autoturisme, gard şi carosabil, pe strada G-ral Constantin Budişteanu, sector 1, Bucureşti. În urma evenimentului nu au rezultat victime”, a anunţat, marţi după-amiază, ISU Bucureşti-Ilfov.

Un paznic care lucrează în zonă a povestit speriat că pe trotuarul pe care s-a prăbușit arborele au trecut copiii care ieșeau de la școală.

„Doamne-ajută că nu s-a întâmplat ceva rău. Nu am văzut pe nimeni de la Primăria Generală sau de la primăria de sector care să vină să toaleteze vreodată acest copac. Este o situație nemaiîntâlnită. Bine că au trecut repede copiii.”, a spus bărbatul.

În continuare, pompierii se află la fața locului cu drujbe, cu scări, cu echipamente specifice pentru a tăia copacul și pentru a elibera mașina avariată după acest incident, dar mai ales traficul, deoarece toată strada este blocată. Sunt și polițiști la fața locului.

Încă nu a fost emisă o informare oficială de Primăria Generală sau de la primăria de sector.

Stradă blocată în Sectorul 1 după prăbușirea unui copac

Un incident periculos s-a produs în urmă cu puțin timp în Sectorul 1 al Capitalei, după ce un copac de dimensiuni impresionante s-a prăbușit pe carosabil, distrugând mai multe autoturisme parcate.

Arborele, aflat în curtea unei proprietăți private din apropierea unui liceu, s-a rupt și a căzut peste strada intens circulată, blocând complet traficul în zonă.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime, însă pagubele materiale sunt considerabile. Circulația este restricționată complet pe segmentul afectat, autoritățile intervenind pentru degajarea zonei.

Martorii spun că arborele masiv părea periculos de ceva timp. Un agent de pază din zonă susține că incidentul putea fi evitat dacă autoritățile sau proprietarii ar fi efectuat la timp lucrările de toaletare necesare.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual