Actual· 1 min citire

Câți bani primesc bucureștenii care renunță la mașinile poluante

Câți bani primesc bucureștenii care renunță la mașinile poluante

Câți bani primesc bucureștenii care renunță la mașinile poluante

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 30 ian. 2020, 13:17

Municipalitatea pregătește un nou program de eco-vouchere pentru perioada 2020-2021. De data aceasta, valoarea tichetelor va fi de 9.000 de lei și vor fi distribuite 5.000 de eco-vouchere în schimbul predării spre casare a unui autovehicul uzat ce are norma de poluare non euro, euro 1 sau euro 2.

Prioritate vor avea cei care locuiesc în centrul Capitalei, considerată zonă de acțiune pentru calitatea aerului din București.

Este a doua etapă a Programului de stimulare a eliminării din traficul bucureștean a mașinilor cu grad ridicat de poluare.

Proiectul a fost aprobat cu 32 de voturi (24 voturi PSD, 4 voturi PMP si 4 voturi PNL), 6 abțineri (4 voturi USR, 1 vot PNL, 1 vot ALDE) și 7 voturi ‘împotrivă’ (7 USR).

Citește mai multe pe realitateadebucuresti!

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual