Bulgaria prelungește starea de urgență pâna la jumătatea lunii iulie

Bulgaria prelungește starea de urgență pâna la jumătatea lunii iulie
Bulgaria prelungește starea de urgență pâna la jumătatea lunii iulie

Starea de urgenţă din cauza coronavirusului se prelungeşte în Bulgaria până la jumătatea lui iulie. Un anunț în acest sens a fost făcut, astăzi, de ministrul Sănătăţii bulgar, Kiril Ananiev, relatează Reuters, preluată de realitateadediaspora.net.

Citește și

Articol partener

TABUHIGHLIFE.RO

Cum va arăta DraculaLand: investiţie privată de peste 1 mld. euro

Articol partener

BZI.RO

Cum arată locuința Danei Rogoz de la Viscri: Zici că este muzeu!

Articol partener

LUMEAPOLITICA.RO

Cum explică premierul Ilie Bolojan de ce impozitele pe proprietate vor crește de la 1 ianuarie 2026

Articol partener

PUTEREA.RO

MAI vrea să dea putere polițiștilor locali. Ce păţeşti dacă nu te supui

Articol partener

NEWSBUCURESTI.RO

ANSVSA trage un semnal de alarmă: Vânzarea online a prăjiturilor sau cozonacilor de către persoane neînregistrate este ilegală

Articol partener

ECOPOLITIC.RO

Datoria guvernamentală a urcat in iulie la 58,9% din PIB

Articol partener

OFICIULDESTIRI.RO

Strategia militară este la pământ: România cumpără tancuri de miliarde de euro pe care nu le poate folosi, cu bani de la Sănătate și Educație. Ce fac Bolojan și Nicușor Dan

Actual

vot
Un bărbat care și-a fotografiat buletinul de vot, depistat la o secție din comuna Lumina, județul Constanța
Un bărbat depistat că și-a fotografiat duminică buletinul de vot la o secție din localitatea Lumina a fost sancționat contravențional de polițiști, a informat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța.

Nicușor Dan, mesaj pentru români după vot: „Ieșiți la urne, este un proces democratic” (foto: Octav Ganea // Inquam Photos)
Nicușor Dan, mesaj pentru români după vot: „Ieșiți la urne, este un proces democratic”
Președintele Nicușor Dan s-a prezentat, duminică dimineața, la o secție de votare din Capitală pentru a-și exercita dreptul de vot. Șeful statului a venit la vot însoțit de partenera sa, Mirabela Grădinaru. Liderul de la Cotroceni a transmis că îi îndeamnă pe bucureșteni la vot indiferent de opțiuni. Întrebat cum pot avea românii încredere în aceste alegeri având în vedere anularea celor de anul trecut, Nicușor Dan a transmis că trebuie să aibă încredere în votul lor pentru că "suntem o democrație, iar românii se exprimă prin vot".

Anca Alexandrescu a votat pentru Primăria Capitalei
Anca Alexandrescu și-a exercitat dreptul la vot pentru Primăria Capitalei: „Am credința că Dumnezeu nu ne lasă și o să punem Bucureștiul pe primul loc”
Anca Alexandrescu, candidata Alianței „Dreptate pentru București” (susținută de AUR) la Primăria Generală a Capitalei, a votat duminică, 7 decembrie 2025, la alegerile locale parțiale și a transmis un mesaj emoționant de încredere și unitate pentru bucureșteni. Și astăzi, în ziua votului, candidata independentă, a fost alături de oameni, printre aceștia.

Mirabela Grădinaru nu a votat alături de președintele Nicușor Dan (foto: Octav Ganea // Inquam Photos)
De ce nu a votat Mirabela Grădinaru la alegerile pentru Primăria Capitalei. Nicușor Dan a evitat răspunsul - SURSE
Președintele Nicușor Dan a votat duminică dimineață, 7 decembrie 2025, la secția de la Școala Gimnazială „Luceafărul” din București, în cadrul alegerilor locale parțiale pentru Primăria Generală a Capitalei, dar partenera sa de viață, Mirabela Grădinaru, nu l-a însoțit în cabina de vot.

Social

Bărbatul a fugit de polițiști și a intrat în albia râului Cracău (foto: arhivă)
Tânăr beat și fără permis, reținut de către IPJ Neamț după ce a fugit de polițiști prin albia râului
Un bărbat de 29 de ani din județul Neamț a fost reținut de polițiști după o urmărire periculoasă pe drumurile publice, unde a condus haotic sub influența alcoolului și fără a deține permis de conducere.​

Un bărbat de aproximativ 50 de ani a suferit arsuri de gradul I la nivelul feței și mâinilor, în urma unei explozii provcate de o butelie (foto: arhivă)
Explozie provocată în urma unei scurgeri de gaze la o butelie într-un bloc din Iași. Un bărbat a suferit arsuri
Un bărbat de aproximativ 50 de ani a suferit arsuri de gradul I la nivelul feței și mâinilor, în urma unei explozii provcate de o butelie, duminică dimineața, în jurul orei 5:00, într-un apartament de la etajul 4 al unui bloc din Iași.

Câți alegători își vor alege edilul în scrutinul din 7 decembrie
Marea numărătoare înainte de vot. Câți cetățeni își vor alege edilul în 7 decembrie
Autoritatea Electorală Permanentă a transmis că, pentru scrutinul din 7 decembrie 2025, Registrul electoral cuprinde 2.193.680 de cetățeni aflați pe listele electorale permanente și 24.988 de cetățeni ai Uniunii Europene înscriși pe listele complementare, având drept de vot.

Traian Băsescu și soția sa, Maria, au marcat 50 de ani de căsnicie. Foto: Facebook
Elena Băsescu a ajuns de nerecunoscut. Fosta divă a apărut la aniversarea căsniciei părinților săi, iar imaginea este șocantă
Elena Băsescu, ajunsă la vârsta de 45 de ani, a fost văzută din nou în public. Ziua de 6 decembrie a adus o fotografie care arată schimbările vizibile ale fostei deputate.

Extern

AIEA, semnal de alarmă privind Cernobîl: arcul de protecție nu mai funcționează corect/ Profimedia
AIEA, semnal de alarmă privind Cernobîl: arcul de protecție nu mai funcționează corect
Echipele Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), aflate în Ucraina din decembrie, au constatat că structura în formă de arc care acoperă reactorul de la Cernobîl și-a pierdut funcțiile primare de siguranță în urma unui bombardament din februarie, ridicând noi îngrijorări privind protecția sitului nuclear.

Elon Musk a șters contul de publicitate al Comisiei Europene de pe X, după ce a luat o amendă de 120 de milioane de euro din partea UE (foto: arhivă)
Elon Musk a șters contul Comisiei Europene de pe platforma X, după ce UE l-a amendat cu 120 de milioane de euro
Elon Musk a șters contul Comisiei Europene de pe platforma X, companie pe care o deține, în contextul scandalului dintre rețeaua de socializare și blocul comunitar legat de amenda de 120 de milioane de euro aplicată platformei miliardarului pentru încălcarea Regulamentului privind Serviiile Digitale.

Un incendiu violent a izbucnit într-un club de noapte din regiunea turistică Goa, India, provocând moartea a cel puțin 25 de persoane
Incendiu devastator într-un club de noapte din India. Cel puțin 25 de morți, printre care turiști străini
Un incendiu violent a izbucnit într-un club de noapte din regiunea turistică Goa, India, provocând moartea a cel puțin 25 de persoane, printre care patru turiști, au anunțat oficialii locali.

Cutremur
Cutremur major la granița dintre Canada și Alaska. Magnitudinea estimativă, între 6,8 și 7,1 pe Richter
Un cutremur major a avut loc sâmbătă, la granița dintre Canada și Alaska. Centrele de observații seismice au raportat date diferite, magnitudinea fiind plasată între 6,5 și 7,1 pe Richter.

Ultimele stiri

ALEGERI LOCALE PARȚIALE - Duminică decisivă: Bucureştiul şi 12 localităţi îşi aleg primarii/Inquam Photos / Octav Ganea
ALEGERI LOCALE PARȚIALE - Duminică decisivă: Bucureştiul şi 12 localităţi îşi aleg primarii. Prezență masivă la urne, în Capitală - cifrele momentului - LIVE TEXT
Aproape 1,8 milioane de bucureşteni sunt aşteptaţi duminică la urne pentru a-şi alege primarul dintre cei 15 competitori rămaşi în cursa electorală după ce doi dintre ei şi-au anunţat retragerea, numele lor rămânând însă pe buletinele de vot. Alegeri pentru postul de primar au loc şi în alte 12 localităţi din 10 judeţe, în timp ce la Buzău, 8 competitori îşi dispută şefia Consiliului Judeţean. La nivel național, peste 2,1 milioane de alegători îşi vor exercita dreptul de vot în 1.771 de secţii, între orele 07:00 şi 21:00, fără posibilitatea prelungirii programului de vot. Pe site-ul  www.realitatea.net, vei găsi, pe tot parcursul zilei, cele mai noi informații legate de procesul electoral. Tot aici veți putea găsi, în timp real, statistici, iar la ora 21.00 primul exit poll realizat de AVANGARDE-CURS și sondajul INSOMAR, precum și analize politice, dar și rezultate parțiale oficiale BEC și BEM rezultate finale oficiale BEC ȘI BEM.

Ana Ciceală a votat pentru Primăria Capitalei (foto: captură)
Ana Ciceală s-a prezentat la urne: „Oraşul nostru poate să fie construit pentru viitor cu curaj”
Ana Ciceală, candidatul SENS la Primăria Capitalei, a votat pentru Primăria București. Aceasta a pus ștampila pe buletinul de vot, gândindu-se la viitorul orașului pentru care candidează, și i-a îndemnat pe bucureșteni să iasă în număr mare cât mai devreme din pricina faptului că pe seară s-ar putea forma cozi.

ANPC
Amenzi uriașe la târgurile de Crăciun din întreaga țară. Printre nereguli se numără condițiile necorespunzătoare de depozitare
Comisarii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) au verificat târguri de Crăciun din întreaga ţară şi au descoperit mai multe nereguli, printre care: condiţii necorespunzătoare de depozitare, lipsa afişării preţurilor şi a altor informaţii necesare pentru consumatori, vânzarea unor produse alimentare fără elemente de identificare, absenţa traducerilor în limba română. Pentru deficienţele constatate au fost date amenzi de aproape 200.000 de lei.

Zodiile care vor cunoaște adevărata fericire după data de 6 decembrie. Planetele se aliniază în favoarea lor
Zodiile care vor cunoaște adevărata fericire după data de 6 decembrie. Planetele se aliniază în favoarea lor
Aceste zodii vor avea parte de mult noroc și binecuvântări în luna decembrie. Vezi dacă te numeri printre favoriții astrelor!

Vezi emisiunile Realitatea Plus