Pentru a-și păstra calitatea de asigurat în sistemul public de sănătate, mamele vor fi obligate să plătească anual peste 2.400 de lei. Asta după ce premierul României a decis o creștere mai mică a impozitului pentru jocurile de noroc.
Guvernul Bolojan elimină scutirea mamelor de la plata CASS
Ilie Bolojan vrea să elimine scutirea de la plata CASS pentru mamele aflate în concediul prenatal, începând cu 1 septembrie 2025. Pentru a-și păstra calitatea de asigurat în sistemul public de sănătate, mamele vor fi obligate să plătească anual 2.430 de lei. Totul după ce anul trecut, România a avut cea mai scăzută rată a natalității din ultimii 100 de ani.
Una dintre modificările privind noile măsuri bugetare vizează și taxarea câștigurilor din jocuri de noroc, unde creșterea impozitului va fi semnificativ mai mică decât cea propusă inițial.
Pe grupurile de socializare din online, dedicate părinților, au apărut nenumărate dezbateri pe acest subiect. Femeile au reacționat dur în privința proiectului, despre care spun că este nefiresc și că este dreptul lor, odată ce intră în concediul de creștere al unui copil pentru că au contribuit la asigurările de sănătate. „Cum este posibil așa ceva? Nu le este rușine?”, sunt puținele reacții dure ale acestora.