Actual· 1 min citire

Pericolul din mâncare. Ce preparat n-ar trebui niciodată reîncălzit

Pericolul din mâncare. Ce preparat n-ar trebui niciodată reîncălzit

Pericolul din mâncare. Ce preparat n-ar trebui niciodată reîncălzit

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 31 ian. 2018, 16:30

Unele alimente n-ar trebui reîncălzite, deoarece substanțele din ele sau bacteriile pe care le conțin pot deveni periculoase. 

Orezul crud poate conține bacterii care supraviețuiesc fierberii sau prăjirii. Problema e că dacă acesta este lăsat la temperatura camerei, bacteriile se pot înmulți. Deci, dacă îl reîncălzești și-l consumi te poți confrunta cu simptome precum greață și vărsături.

Un alt aliment care n-ar trebui reîncălzit este spanacul. Acesta conține nitriți și fier. Când este încălzit din nou, nitriții se pot transforma în nitrați, cunoscute ca fiind substanțe cancerigene.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual