Ce se întâmplă cu nivelul de clor din apa de la robinet

Ce se întâmplă cu nivelul de clor din apa de la robinet
Locuitorii din Capitală se plâng că apa caldă şi cea rece au un miros puternic de clor, iar cea rece are un gust ciudat.
Apa Nova a explicat: "Ca urmare a topirii bruște a depunerilor de gheață și zăpadă, cu efect de spălare a suprafețelor atinse, s-a produs o încărcare mai mare a râurilor Argeș și Dâmbovița. Deprecierea temporară a calității apei râurilor a fost compensată prin măsuri de tratare. Niciun parametrude calitate al apei potabile produse nu a depășit limita legală.
În plus, pe lângă monitorizarea online (continuă 24h/24) în puncte strategice ale sistemului de alimentare cu apă potabilă, se efectuează zilnic analize de probe prelevate din rețea. Rezultatele nu indică depășiri ale valorilor parametrilor de calitate a apei potabile. Ultimele analize au fost efectuate astăzi, 30 ianuarie 2019.
Efectul mirosului de clor rezidual resimțit de consumatori este în scădere încă din data de 29.01.2019 și va dispărea în după amiaza zilei de astăzi"
Citește și:
- 18:34 - Accident rutier pe DN 73, în județul Brașov, după ce un autoturism a intrat cu viteză în curbă
- 18:10 - Tineri îmbrăcați în haine de iarnă. Distracție în VAMĂ
- 17:54 - Tragedie în Statele Unite: Cinci persoane și-au pierdut viața într-un accident aviatic produs în Texas
- 17:39 - Clinica din București unde o pacientă a murit după un lifting a fost închisă de autorități
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














