Sport· 1 min citire

Simona Halep a primit de la Klaus Iohannis "Ordinul Naţional Steaua României" în grad de cavaler

Simona Halep a primit de la Klaus Iohannis "Ordinul Naţional Steaua României" în grad de cavaler

Simona Halep a primit de la Klaus Iohannis "Ordinul Naţional Steaua României" în grad de cavaler

Publicat30 iul. 2019, 12:15
Actualizat30 iul. 2019, 13:22

Klaus Iohannis a semnat, vineri, decretul de decorare a jucătoarei de tenis Simona Halep cu Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de cavaler, urmând ca ceremonia de decorare să aibă loc marţi la Palatul Cotroceni.

Simona Halep a câştigat turneul de la Wimbledon după ce a îmnvins-o ăn finală pe Serena Williams, 6-2, 6-2.

Klaus Iohannis: "Aţi scris o parte importantă din istoria tenisului românesc, în doar 55 de minute la Wimbledon. Aţi reuţit să deveniţi prima jucătoare din Romania care deţine acest titlu. A fost o lecţie de concentrare. Aţi demonstrat tuturor că prin efort constant şi pasiune se pot obţine rezultate importante. Vă mulţumesc pentru modul în care promovaţi ţara noastră şi sportul românesc. Permiteţi-mi să-mi îndrept atenţia către familia acestei campioane. Vă felicit şi vă mulţumesc pentru că aţi crescut-o!".

Simonan Halep: "Vă mulţumesc mult pentru această onoare, domnule preşedinte! Sunt emoţionată, este mai greu decât în finala de la Wimbledon".

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Sport