Coronavirus - România: 471536 de cazuri confirmate

Vezi mai multe detalii

JO 2016. Clasamentul pe medalii. Pe ce loc a căzut România

Sunday, 21 August 2016, 14:27 Sursă: REALITATEA.NET

Team USA are 43 de medalii de aur, 37 de argint, 36 de bronz, fiind urmată de Marea Britanie (27-22-17) și China (26-18-26) etc.

România are până acum patru medalii cucerite la Rio, aurul echipei feminine de spadă, argintul obținut de tenismenii Florin Mergea și Horia Tecău la dublu masculin, bronzul luat de Gabriel Sîncrăian la haltere (cat. 85 kg) și cel cucerit de canotoarele de la 8+1.

Nu mai puțin de 87 de țări au cucerit măcar o medalie la Jocurile de la Rio.

Clasament:
locțaraaurargintbronztotal
1SUA433736116
2Marea Britanie27221766
3China26182670
4Rusia17171953
5Germania17101441
6Japonia1282141
7Franța9171440
8Coreea de Sud93921
9Australia8111029
10Italia811726
11Olanda86418
12Ungaria83415
13Spania73414
14Brazilia66618
15Jamaica63211
16Kenya56112
17Croația53210
18Cuba52411
19Noua Zeelandă49518
20Canada431522
21Kazahstan35917
22Columbia3238
23Iran3148
24Grecia3126
25Argentina3104
26Suedia26311
27Africa de Sud26210
28Ucraina25411
29Polonia23611
30Coreea de Nord2327
30Serbia2327
32Uzbekistan2259
33Belgia2226
33Thailanda2226
33Elveția2226
36Slovacia2204
37Georgia2147
38Danemarca16714
39Azerbaidjan141015
40Belarus1449
41Turcia1348
42Armenia1304
43Slovenia1214
44Indonezia1203
45Cehia1179
46Etiopia1157
47ROMÂNIA1124


Citeste totul despre:


Alte articole din: SPORT
Alte articole din: SPORT