DOLIU în lumea fotbalului: un celebru jucător a murit

Doliu în fotbal
Doliu în lumea fotbalului, după ce un celebru jucător a murit. A făcut istorie în sport.
Tomas Boy, căpitanul naţionalei Mexicului la Cupa Mondială din 1986, a murit la vârsta de 70 de ani, în urma unei tromboembolii pulmonare
Tragicul anunț a fost făcut de Liga mexicană de fotbal.
Supranumit “El Jefe” (Şeful), Tomas Boy a îmbrăcat de 52 de ori tricoul selecţionatei ţării sale, pentru care a marcat 9 goluri.
Cea mai mare parte din cariera sa de jucător a petrecut-o la echipa Tigres UNAL (1975-1988). Totodată, el a fost golgheterul istoric al acestui club, cu 104 reuşite, fiind depăşit în anul 2019 de atacantul francez Andre-Pierre Gignac.
A reușit să cucerească inclusiv două titluri de campion naţional şi o Cupă a Mexicului alături de Tigres.
De asemenea, la Cupa Mondială din 1986, echipa Mexicului, cu Tomas Boy în rolul de căpitan, a ajuns până în sferturile de finală, fiind învinsă de Germania, viitoarea finalistă a competiţiei încheiate cu victoria Argentinei lui Diego Maradona.
Nu a renunțat la fotbal nici odată cu înaintarea în vârstă. După retragerea din activitate, Tomas Boy a devenit antrenor, pregătind mai multe echipe din campionatul ţării sale, între care Veracruz, Atlas, Monterrey, Cruz Azul şi Guadalajara.
Citește și:
- 23:34 - Jaqueline Cristian, eliminată de Sabalenka la Madrid Open. Sorana Cîrstea joacă duminică cu Coco Gauff
- 21:37 - David Popovici, al treilea aur la Campionatele Naționale de la Otopeni! A dominat și proba de 100 m liber
- 20:04 - Lamine Yamal, criticat după accidentare: „Lipsă de profesionalism". Starul Barcelonei mânca McDonald's pe un jet privat cu mai puțin de 48 de ore înainte de meci
- 16:08 - România mizează pe turismul sportiv. Cum vor fi promovate competițiile naționale pentru a atrage vizitatori externi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














