Sport· 1 min citire

Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur

Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur

Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur

Publicat7 mar. 2015, 15:55
Actualizat7 mar. 2015, 17:55

Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului WTA de la Kuala Lumpur (Malaezia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe australianca Jarmila Gajdosova, cap de serie nr. 4, cu 5-6, 7-5, 7-6 (4), în semifinale.

Alexandra Dulgheru a reușit o victorie dramatică, la capătul unui meci maraton, de mare luptă, care a durat nu mai puțin de trei ore și 15 minute și în care cele două jucătoare au arătat atât lovituri de senzație, cât și greșeli inexplicabile.

Românca va juca a treia sa finală WTA, după cele câștigate în 2009 și 2010 la Varșovia.
Dulgheru a început foarte bine meciul și s-a desprins la 4-1, după care a irosit trei mingi de break. În loc să fie 5-1 scorul a devenit 4-2, iar adversara a profitat de momentul psihologic bun și și-a adjudecat setul cu 7-5.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Sport