Coronavirus - România: 186254 de cazuri confirmate

Vezi mai multe detalii

Oprea nu mai vrea să fie ministru. Și-a delegat atribuțiile lui Ilie Botoș, fost procuror general

Friday, 06 November 2015, 11:42 Sursă: REALITATEA.NET

Deși a declarat, imediat după ce Victor Ponta anunțase că își depune mandatul de premier și, implicit, al Guvernului, că UNPR este gata să formeze noul Guvern, Oprea le-a spus jurnaliștilor, înainte de a intra la ședința coaliției de guvernare, că nu își dorește să mai facă parte dintr-un alt Guvern, potrivit Realitatea TV.

"Eu personal nu voi mai face parte din niciun guvern. Sunt solidar cu Victor Ponta, UNPR-ul nu îşi schimbă cu nimic politica, rămânem un partid unit şi intr-o coaliţie stabilă şi în continuare îl sprijinim pe preşedintele României în tot ceea ce priveşte chestiunile de siguranţă naţională. Coaliţia actuală rămâne, vă vor spune şi colegii mei. Bănuiesc că vom fi chemaţi la consultări. UNPR rămâne în actuala coaliţie", spunea Oprea.


Cine e Ilie Botoș

În 21 iulie 2006, Ilie Botoş şi-a dat demisia din funcţia de procuror general al României, ca urmare a fugii din România a lui Omar Hayssam (condamnat în lipsă la 20 de ani de închisoare pentru implicare în răpirea a trei reporteri în Irak).

Fuga lui Hayssam a generat, pe lângă demisia generalului magistrat Botoş, şi demisiile a trei şefi de servicii secrete.

 

CV

AVANSĂRI

 

-1991-locotenent major

-1995-căpitan magistrat

-1999-maior magistrat

-2000-locotenent

-colonel magistrat-2002

-colonel magistrat

-22.08.2006-general de brigadă magistrat;

-2007-general

-maior magistrat.

-2011–general locotenent

-2014–general

 

FUNCŢII ÎNDEPLINITE

 

-Martie 2014 – prezent Secretar de stat pentru ordine și siguranță publică, Ministerul Afacerilor Interne

-Februarie 2013–Martie 2014: Secretar de stat pentru Securitate Națională, Guvernul României

-August 2012– ianuarie 2013:Director Generalal Direcţiei Generale de Informaţii a Apărării

-Iulie2010–August 2012: Şeful Direcţiei Informaţii Militare şi Locţiitorul pentru informaţii militare al Directorului General al Direcţiei Generale de Informaţii a Apărării;

-2009-2010-Locţiitor al Directorului General al Direcţiei

Generale de Informaţii a Apărării;

-2008-2009-Consilier al ministrului apărării naţionale;

-2006-2008-Șef al Direcţiei Legislaţie şi Asistenţă Juridică a Ministerului Apărării Naţionale;

-2003-2006-Procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie;

-2002-2003-Procuror militar şi procuror general adjunct la Parchetul Naţional Anticorupţie;

-1991-2002-Procuror militar criminalist şi prim-procuror militar la Parchetul Militar Cluj;

-11.02-17.07.1991-Judecător militar la Tribunalul Militar Cluj;

-01.10.1990-11.02.1991-Procuror la Procuratura Locală Alba Iulia;

-01.09-01.10.1990-Procuror la Procuratura Locală Târgu Jiu.

 
Mai multe informații aici.

Vezi mai multe


Alte articole din: POLITICĂ
Alte articole din: POLITICĂ