Politica· 1 min citire

Lovitură pentru Dragnea, din Israel. Netanyahu nu mai vine la București

Lovitură pentru Dragnea, din Israel. Netanyahu nu mai vine la București

Lovitură pentru Dragnea, din Israel. Netanyahu nu mai vine la București

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 2 iul. 2018, 11:32

Premierul israelian Benjamin Netanyahu nu mai vine în România în luna august, așa cum se anunțase inițial. 

Şedinţa comună a Guvernelor român şi israelian, care trebuia să aibă loc la Bucureşti, a fost amânată pentru o altă dată.

Potrivit Ambasadei Israelului în ţara noastră, motivul îl constituie o schimbare în programul lui Benjamnin Netanyahu.

Vizita premierului israelian în România venea în condiţiile în care Guvernul României analizează posibilitatea de a muta ambasada în Israel din Tel Aviv la Ierusalim, după modelul Statelor Unite.

Decizia nu este însă văzută cu ochi buni de Uniunea Europeană, iar preşedintele Klaus Iohannis a declart că se opune transferului.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica