VIDEO Zăpadă de 4 metri pe Transalpina

VIDEO Zăpadă de 4 metri pe Transalpina
Drumarii gorjeni încearcă să elibereze de zăpadă cea mai înaltă șosea din țară, Transalpina, însă la cele mai ridicate cote, în zona Pasului Urdele, utilajele se luptă cu un strat de omăt care depășește și 4 metri, scrie Realitatea de Gorj.
Acțiunea este foarte dificilă, mai ales că ninsorile au fost dese și abundente iarna trecută între Rânca și Obârșia Lotrului, ultima dintre ele căzând de 1 mai.
„Lucrăm la deszăpezire, ca să redeschidem tronsonul de drum între Rânca şi Obârşia Lotrului, unde stratul de zăpadă este de patru metri. Am ajuns cu deszăpezirea la vârful Urdele, cel mai înalt punct al unui drum naţional din România. Se acţionează cu două utilaje şi cu autofreze”, a declarat Cristi Tudor, purtătorul de cuvânt al drumarilor gorjeni.
Cel mai probabil, Transalpina va fi deschisă la începutul lunii iunie. Cea mai înaltă șosea din România (Pasul Urdele fiind la o altitudine de 2.145 de metri) este închisă din octombrie 2018.
Citește și:
- 13:58 - Păcănelele, interzise într-un oraș din România: măsura, luată pentru combaterea dependenței jocurilor de noroc
- 10:12 - O femeie din Galați a murit după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Fiul ei a fost găsit în stare gravă
- 09:59 - Pensionari lăsați fără bani în Constanța: o poștăriță a falsificat zeci de semnături și le-a furat pensiile oamenilor
- 14:18 - Cinci vehicule implicate într-un accident pe podul central din Oradea: o persoană a ajuns la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














