Raed Arafat promovează un oraş din Transilvania, candidat la titlul de Capitală Europeană a Culturii

Raed Arafat promovează un oraş din Transilvania, candidat la titlul de Capitală Europeană a Culturii
Târgu Mureş şi-a anunţat candidatura pentru titlul de Capitală Europeană a Culturii 2021. Ambasador pentru campania de promovare a oraşului - "Făcut în Târgu Mureş" - este Raed Arafat.
Oraşul Târgu Mureş va candida la titlul de Capitală Europeană a Culturii 2021. Pentru asta, autorităţile au lansat campania "Făcut în Târgu Mureş", ce se va desfăşura în cinci limbi simultan: română, maghiară, germană, romani și engleză.
Ambasador al programului a fost ales fondatorul SMURD, Raed Arafat,scrie presa locală.
Strategia de promovare va include și o componentă digitală, care va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a proiectului, mures2021, precum și pe website-ul oficial www.tirgumures2021.ro.
Principalele atuuri pe care mizează Târgu Mureș, alături de Sighișoara și Sovata, în competiția pentru câștigarea titlului de Capitală Europeană a Culturii în 2021 sunt crearea unui spațiu de învățare și informare şi redescoperirea unor tradiții.
Dosarul de candidatură a orașului Târgu Mureș va fi depus pe data de 10 octombrie, perioada de jurizare urmând să aibă loc în două etape: cea de preselecţie, în decembrie 2015, şi selecţia finală, în septembrie 2016.
Citește și:
- 13:58 - Păcănelele, interzise într-un oraș din România: măsura, luată pentru combaterea dependenței jocurilor de noroc
- 10:12 - O femeie din Galați a murit după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Fiul ei a fost găsit în stare gravă
- 09:59 - Pensionari lăsați fără bani în Constanța: o poștăriță a falsificat zeci de semnături și le-a furat pensiile oamenilor
- 14:18 - Cinci vehicule implicate într-un accident pe podul central din Oradea: o persoană a ajuns la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














